12,90 zł

Lunana. Szkoła na końcu świata

Lunana: A Yak in the Classroom / Lunana
reż. Pawo Choyning Dorji
Bhutan 2019 / 109’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Lunana. Szkoła na końcu świata to filmowa podróż do bhutańskiej wioski położonej w Himalajach. Nominowany do Oscara film i zdobywca kilkunastu nagród publiczności na festiwalach filmowych jest afirmacją życia w zgodzie z prawami natury. A także lekcją tego, co w życiu jest najważniejsze.  

Na sukces filmu przełożyły się na pewno piękne krajobrazy Bhutanu, muzyka i subtelne poczucie humoru, a także klimat samego filmu, który  łączy w sobie ujmującą pogodę ducha z przenikliwością spojrzenia na mało znane nam rejony świata. Pawo Choyning Dorji nakręcił film będący afirmacją prostego życia w zgodzie z prawami natury.

Mieszkający w stolicy Bhutanu Ugyen ma jasno sprecyzowany plan na życie. Mężczyzna marzy o karierze piosenkarza i w tym celu planuje wyjechać do Australii. Zanim jednak będzie mógł to zrobić, musi odbyć ostatni rok rządowej służby nauczycielskiej. Decyzją przełożonych trafia do najbardziej odległej wiejskiej szkoły. Położone na wysokości pięciu tysięcy metrów miejsce nie ma nic wspólnego z wygodnym życiem, jakie do tej pory prowadził. Nie ma tam elektryczności, brakuje jakichkolwiek materiałów edukacyjnych, a w klasie, w której ma prowadzić zajęcia, obok swoich podopiecznych spotkać może… yaka. Choć początkowo Ugyen chce jak najszybciej stamtąd uciec, zaangażowanie młodych uczniów, ale też serdeczność i niesamowita siła mieszkańców wioski sprawiają, że zaczyna zmieniać opinie o tym wyjątkowym miejscu.

Twórcy

reżyseria Pawo Choyning Dorji
scenariusz Pawo Choyning Dorji
zdjęcia Jigme Tenzing
montaż Hsiao-Yun Ku
obsada Sherab Dorji, Ugyen Norbu Lhendup, Kelden Lhamo Gurung
producent Pawo Choyning Dorji, Jia Honglin, Stephanie Lai, Steven Xiang
produkcja Dangphu Dingphu: A 3 Pigs Production
polski dystrybutor Aurora Films
język dzongkha, angielski

Lunana. Szkoła na końcu świata

Pawo Choyning Dorji

Twoja ocena 0/5