14,90 zł lub taniej w pakiecie

Brainwashed: seks, kamera, władza

Brainwashed: Sex-Camera-Power
reż. Nina Menkes
USA 2022 / 108’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Rekwizyt, który można odpowiednio ustawić, oświetlić, wyeksponować – w taki sposób, żeby męskie spojrzenie było zaspokojone. Nina Menkes nie owija w bawełnę: jej zdaniem kino od wielu, wielu lat instrumentalizuje i uprzedmiotawia kobiece bohaterki, a my – jako widzki i widzowie – często nawet nie zauważamy ekranowego „prania mózgu”.

Brainwashed: seks, kamera, władza to ilustrowany fragmentami filmów wykład Niny Menkes, niezależnej reżyserki i akademiczki. W klarowny sposób objaśnia, jak podstawowe techniki filmowe pracują na rzecz uprzedmiotowienia kobiet na ekranie i jakie ma to konsekwencje dla całej branży oraz dla bezpieczeństwa kobiet w ogóle. Analiza warsztatowa prowadzi do wniosku, że niezależnie, czy mowa o klasyku sprzed kilkudziesięciu lat (Dama z SzanghajuOkno na podwórzeButch Cassidy i Sundance Kid), czy o współczesnej produkcji (Łowca androidów 2049Życie AdeliWonder Woman) – nawet stworzonej przez kobiety! – to ABC języka filmowego niezmiennie reprodukuje patriarchalną wizję świata. W Brainwashed... wypowiadają się też inne reżyserki, ekspertki i działaczki na rzecz równouprawnienia w kinie (Geena Davis, Maria Giese, Joey Soloway, Ita O’Brien). Menkes przechadza się z tymi myślami po Cannes i przed wielkim ekranem sali wykładowej. Jej sylwetka i komentarz rozbijają pozorną neutralność scen, w których dominuje męskie spojrzenie. Znawcy twórczości Menkes twierdzą, że ona sama znalazła sposób, żeby przemówić do nas innym językiem.

Twórcy

reżyseria Nina Menkes
scenariusz Nina Menkes
zdjęcia Shana Hagan
montaż Cecily Rhett
muzyka Sharon Farber
obsada Nina Menkes, Rhiannon Aarons, Kathleen Antonia, Rosanna Arquette, Lara Dale, Julie Dash, Eliza Hittman, Laura Mulvey i in.
producent Nina Menkes, Sandra de Castro Buffington, Maria Giese, Guo Guo, Summer Xinlei Yang
produkcja Menkesfilm
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język angielski

Brainwashed: seks, kamera, władza

Nina Menkes

Twoja ocena 0/5