14.90 zł lub taniej w pakiecie

Nana

Before, Now & Then
reż. Kamila Andini
Indonezja 2022 / 103’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Oglądając indonezyjską Nanę, nie sposób nie pomyśleć o Scenie zbrodni z 2012 roku. Film Kamili Andini opisuje podobne wydarzenia, co wstrząsający dokument Joshuy Oppenheimera, ale przedstawia je z zupełnie odmiennego punktu widzenia. Podczas gdy Scena zbrodni skupiała się na perspektywie zaślepionych propagandą sprawców ludobójstwa, Nana oddaje głos ocalonym z masakry.

Tytułowa bohaterka to elegancka, atrakcyjna kobieta, która sprawia wrażenie, jakby zdążyła zapomnieć o traumatycznych okolicznościach, jakie doprowadziły do śmierci jej ojca i syna. Prowadząca dostatnie, lecz puste życie Nana coraz częściej bywa jednak nawiedzana przez wspomnienia z mrocznych lat 60. XX wieku. Choć bohaterka nie może liczyć na zrozumienie otoczenia i pogrąża się przez to w melancholii, nieoczekiwane spotkanie przynosi jej szansę wyrwania się z marazmu.

Nagrodzony na tegorocznym Berlinale film Andini imponuje subtelnością, z jaką zagłębia się w meandry kruchej psychiki. Podporządkowana temu celowi, wysmakowana warstwa formalna nie bez powodu wzbudziła wśród krytyków skojarzenia z późnymi dziełami Wonga Kar-waia.

Twórcy

reżyseria Kamila Andini
scenariusz Kamila Andini, na podstawie powieści Ahdy Imrana
zdjęcia Batara Goempar
montaż Ahmad Fesdi Anggoro
muzyka Ricky Lionardi
obsada Happy Salma, Laura Basuki, Arswendy Bening Swara, Ibnu Jamil, Rieke Diah Pitaloka
producent Suma Adiwinata, Gita Fara, Ifa Isfansyah
produkcja Fourcoulours Films, Titimangsa Foundation
polski dystrybutor Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
język indonezyjski

Nana

Kamila Andini

Twoja ocena 0/5