14,90 zł lub taniej w pakiecie

Stracone złudzenia

Lost Illusions / Illusions perdues
reż. Xavier Giannoli
Francja, Belgia 2021 / 144’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Stracone złudzenia to francuski film roku: brawurowa, pełna werwy adaptacja arcydzieła Honoré de Balzaca, która premierowo została pokazana w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji, a na ostatnim rozdaniu Cezarów zdobyła aż 7 statuetek (w tym dla najlepszego filmu). Za sprawą błyskotliwej reżyserii film trafia w samo sedno współczesnych debat o awansie społecznym, przywilejach, elitach, mediach i pracy w kulturze.

Pochodzący ze zdeklasowanej i zubożałej rodziny poeta Lucien (Benjamin Voisin) nawiązuje romantyczną relację z lokalną arystokratką i mecenaską Madame de Bargeton (Cécile de France). Ów mezalians wiedzie chłopca aż na ubłocone paryskie ulice, gdzie roi się od takich jak on: utalentowanych, ambitnych, niemających nic do stracenia idealistów. Czeka ich w stolicy dobrze opłacany cynizm albo poetyczne klepanie biedy. Pióro w służbie sowicie opłacanych kalumnii lub pochlebstw, bądź wierność sprzedającej się kiepsko sztuce. Którą ze ścieżek wybierze bohater, by wedrzeć się na salony?

Za sukces tego dowcipnego, smakowitego filmu odpowiada nie tylko na wskroś współczesna energia, ale także świetna obsada: w roli poety-pupilka elit wystąpił Xavier Dolan (Wyśnione miłości, Matthias i Maxime), markizę trzymającą władzę zagrała Jeanne Balibar (Nędznicy), a pozbawionego skrupułów redaktora naczelnego jednego z tabloidów – Vincent Lacoste (Lolo, Na zawsze razem).

Twórcy

reżyseria Xavier Giannoli
scenariusz Xavier Giannoli, na podstawie powieści Honoré de Balzaca
zdjęcia Christophe Beaucarne
montaż Cyril Nakache, Riwanon Le Beller
obsada Benjamin Voisin, Cécile de France, Vincent Lacoste
producent Olivier Delbosc, Sidonie Dumas
produkcja Curiosa Films, Gaumont
polski dystrybutor Gutek Film
język francuski

Stracone złudzenia

Xavier Giannoli

Twoja ocena 0/5