10+

Tańcząc dla ciebie - zestaw dokumentów

polski lektor

Dostępność online

Sprzedaż dostępów rozpocznie się 12 lis o godz. 12:00
6 paź – 23 paź 2022
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

0 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Bohaterowie zestawu filmów to niezwykle dzielni młodzi ludzie, którzy poradzą sobie z każdymi przeciwnościami losu.

Surfing i taniec pomagają dziesięcioletniemu Charliemu radzić sobie z zespołem Aspergera i tęsknotą za pracującym daleko od domu tatą. W Bezpiecznym domu dzieci opowiadają o ucieczce z przemocowego miejsca zamieszkania i odnalezieniu bezpiecznego azylu. Dwunastoletnia Vilde martwi się o zdrowie swojego dziadka, jednocześnie przygotowując się do mistrzostw w tańcu, co pozwala jej znaleźć siłę potrzebną do wspierania ukochanej osoby. Dziewięcioletnia Farida tęskni za Norwegią, z której została deportowana do Afganistanu wraz z rodzicami. Dla bohaterów tych filmów przyjaźń, miłość oraz bezpieczeństwo okazują się najważniejszymi wartościami w życiu.

Czy wiesz, że...

…norweski halling to ludowy taniec, który tradycyjnie mógł być wykonywany tylko przez mężczyzn, głównie na weselach i przyjęciach? Więcej o tym tańcu dowiecie się z filmu Tańcząc dla ciebie.

Filmy w zestawie

Charlie Surfer

reż. Pia Strømme, Norwegia/Irlandia 2020, 15' lektor

Rodzina i hobby są najważniejsze w życiu dziesięcioletniego Charliego. Chłopiec ma zespół Aspergera, który sprawia, że postrzega świat inaczej niż większość ludzi. Mieszka z mamą i rodzeństwem, a z powodu pracy jego tata spędza dużo czasu poza domem, co smuci chłopca. Pomimo to Charlie nie załamuje się, a jego sytuacja nie powstrzymuje go przed spełnianiem swoich marzeń i robieniem tego, co kocha – surfowaniem i tańcem.

Bezpieczny dom

Det trygge huset, reż. Robin Jensen, Norwegia 2016, 10' lektor

Nie wszystkie dzieci czują się bezpiecznie we własnym domu. Z powodu doświadczanej w nim przemocy niektóre z nich muszą znaleźć nowe schronienie. Na szczęście istnieją miejsca, które pomagają takim osobom. Bezpieczną przystań dzieci odnajdują w schronisku dla ofiar przemocy w rodzinie. Bohaterowie w różnym wieku opowiadają o swoich doświadczeniach i uczuciach związanych z poczuciem bezpieczeństwa i nadzieją na przyszłość.

Tańcząc dla Ciebie

Dans for livet, reż. Erlend E. Mo, Norwegia/Dania/Szwecja 2015, 30' lektor

Dwunastoletnia Vilde trenuje nietypowy ludowy taniec norweski, zwany halling, który wykonuje się indywidualnie. W swojej grupie wiekowej jest jedną z najlepszych i właśnie przygotowuje się do mistrzostw Norwegii. Jednak to nie taniec jest najważniejszy w życiu Vilde, lecz jej rodzina. Dziewczyna najbardziej na świecie kocha swojego dziadka, który niestety zachorował na raka. Taniec daje jej siłę, aby wspierać dziadka w chorobie.

Farida

Asylbarna: Farida, reż. Ragnhild Sørheim, Norwegia 2015, 16' lektor

Dziewięcioletnia Farida prawie połowę swojego dotychczasowego życia przeżyła w Norwegii, gdzie mieszkała ze swoimi rodzicami. Teraz cała rodzina została deportowana do Afganistanu, z którego pochodzą. Dziewczynka jednak nigdy wcześniej nie była w kraju pochodzenia jej rodziców, a każdy dzień poza Norwegią bardzo jej doskwiera. Tęskni za szkołą, koleżankami i kolegami, a na co dzień towarzyszy jej niezłomna wiara, że pewnego dnia uda jej się do nich wrócić. Radością Faridy są rozmowy telefoniczne z nauczycielkami z Norwegii i listy, które otrzymuje od przyjaciół.

Tańcząc dla ciebie - zestaw dokumentów

Twoja ocena 0/3