11+

Safiya Film - zestaw dokumentów

polski lektor

Dostępność online

Sprzedaż dostępów rozpocznie się 12 lis o godz. 12:00
6 paź – 23 paź 2022
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

0 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Rezolutna Safiya chce zbliżyć się do swojego ojca, a Marzia marzy o karierze instrumentalistki. Bohaterki obu dokumentów dzielą tysiące kilometrów, ale łączy jedno – gotowość sprostania wyzwaniom, nawet tym niełatwym.

Jedenastoletnia Safiya mieszkająca w Niderlandach nie widuje na co dzień swojego taty. Dziewczynka zamierza odnowić z nim kontakt, w czym pomagają jej rozmowy z bliskimi. Kilka tysięcy kilometrów dalej leży Afganistan – ojczyzna bohaterki „Orkiestry z krainy ciszy”. Marzia należy do wyjątkowego zespołu, który ze względów bezpieczeństwa może koncertować jedynie poza granicami kraju. Oba dokumenty stanowią świadectwo tego, że warto walczyć o to, co w życiu ważne – niezależnie od tego, czy chodzi o bliskich, czy o wolność.

Czy wiesz, że…

Zohra, nazwa orkiestry, w której gra Marzia, wywodzi się od imienia perskiej bogini muzyki? Na Bliskim Wschodzie oznacza ono coś lub kogoś pięknego albo świetlistego.

Filmy w zestawie

Safiya Film

Safiya the Movie, reż. Huibert van Wijk, Niderlandy 2021, 11+ lektor

Przed Safiyą, która marzy o tym, żeby występować w filmach, stoi duże wyzwanie. Tym razem nie wciela się jednak w fikcyjną postać, ale musi opowiedzieć o swoim życiu. Rodzice jedenastolatki rozwiedli się, gdy ta była jeszcze bardzo mała. Teraz dziewczynka mieszka z mamą i jej nowym partnerem. Jednocześnie pragnie odbudować relację z tatą, którego nie widzi na co dzień. Historia Safiyi uczy, że utrzymywanie więzi z bliskimi bywa niełatwe, ale jest bardzo cennym i wzbogacającym doświadczeniem.

Orkiestra z krainy ciszy

Orchester z krajiny ticha, reż. Lucia Kasova, Słowacja 2020, 30' lektor

Dwunastoletnia Marzia kocha występować przed publicznością. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że dziewczynka mieszka w Afganistanie, gdzie granie muzyki, zwłaszcza przez kobiety, jest przez wielu rodaków nie do przyjęcia. Wraz ze skrzypaczką zaglądamy za kulisy działania Zohry – pierwszej żeńskiej afgańskiej orkiestry. Mimo wielu przeszkód artystki udają się na Słowację (Festiwal Pohoda). Zagrane przez nie koncerty to świadectwo, że muzyka potrafi pokonywać nawet najtrudniejsze granice i dawać wolność.

Safiya Film - zestaw dokumentów

Twoja ocena 0/3