12,90 zł lub taniej w pakiecie

Lingui

reż. Mahamat-Saleh Haroun
Niemcy, Francja, Belgia 2021 / 84’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Lingui to kameralna, poruszająca do głębi opowieść o matce, która podejmuje najwyższe ryzyko, by ocalić córkę, i o opresji, z której rodzi się kobieca solidarność. Słowo „lingui” oznacza w Czadzie „więź” – ze wspólnotą, z najbliższymi. Film Harouna to pełna mocy i nadziei na lepsze jutro opowieść o dojrzewaniu do samostanowienia i wyzwalaniu się spod władzy stereotypów dzięki aktom solidarności i troski. To także niezwykłej urody kino nasycone poezją i prawdziwy obraz części świata, którą dotąd oglądaliśmy oczami zachodnich twórców czy podróżników.

Amina mieszka na rozpalonych słońcem przedmieściach stolicy Czadu, Ndżameny, gdzie samotnie wychowuje piętnastoletnią Marię. Każdy dzień jest walką o to, by los córki był lepszy od tego, który stał się udziałem jej matki, ciężko pracującej na kruchą stabilizację. Ale jeden dzień i jedna wiadomość wystarczą, by świat bohaterek Lingui runął jak domek z kart. Maria jest w ciąży i chce ją usunąć. W kraju, w którym aborcja jest zarówno grzechem, jak i przestępstwem, pomoc zrozpaczonej nastolatce niesie ze sobą ogromne ryzyko. Czy Amina zdecyduje się na walkę, która z góry wydaje się przegrana?  

Lingui to jeden z nielicznych filmów z Afryki, który trafił do konkursu festiwalu w Cannes. I zarazem kolejne dzieło wybitnego reżysera, pochodzącego z Czadu Mahamata-Saleha Harouna, które wzbudziło zachwyt krytyków. Podnosząca na duchu historia kobiecej emancypacji – pisał po canneńskiej premierze „The New York Times”. Piękny portret dziewczyny, która odważyła się wziąć życie we własne ręce – wtórowała mu „Cineuropa”.

Twórcy

reżyseria Mahamat-Saleh Haroun
scenariusz Mahamat-Saleh Haroun
zdjęcia Mathieu Giombini
montaż Marie-Hélène Dozo
muzyka Wasis Diop
obsada Achouackh Abakar, Rihane Khalil Alio, Youssouf Djaoro, Briya Gomdigue, Hadjé Fatimé Ngoua
producent Melanie Andernach
produkcja Pili Films, Goï Goï Productions
polski dystrybutor Gutek Film
język francuski

Lingui

Mahamat-Saleh Haroun

Twoja ocena 0/5