12,90 zł

O niedogodności narodzin

The Trouble with Being Born
reż. Sandra Wollner
Austria, Niemcy 2020 / 93’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Film dostępny do 4-ego lutego.

Arthousowe kino może wywoływać mainstreamowe skandale. Bohaterką O niedogodności narodzin (tytuł zaczerpnięty z eseju Emila Ciorana) jest 10-letnia androidka zaprogramowana tak, by spełniać ludzkie fantazje.

Z pierwszym właścicielem łączy ją perwersyjna więź: mężczyzna widzi w niej kogoś pomiędzy córką a kochanką, więc Elli posłusznie odgrywa tę rolę, dwuznaczną z perspektywy ludzi, lecz nie maszyny. To właśnie te sceny z udziałem młodej aktorki (ukrytej za maską, nagiej za sprawą efektów specjalnych) wzbudziły falę moralnej paniki – dowodząc jedynie świetnej intuicji reżyserki. Nie jest to jednak baśń o lalce marzącej, by zostać człowiekiem (nieprzypadkowo Wollner określa swój film anty-Pinokiem), lecz o ludzkich fantazjach, którym współczesna technologia pozwala nabrać realnych kształtów.

Gładkolica Elli jest lustrem odbijającym nasze mroczne strony, schematy przywiązania, rytuały pamięci, erotyczne pragnienia, alienację i samotność. I jeśli ten przejmujący, niepokojący i chłodny, bo zrealizowany z perspektywy maszyny, film jest w jakikolwiek sposób niebezpieczny, to z powodu rodzącej się podczas seansu myśli, że w życiu bez więzi, pamięci i oczekiwań kryje się rodzaj dziwnej wolności.

Twórcy

reżyseria Sandra Wollner
scenariusz Sandra Wollner, Roderick Warich
zdjęcia Timm Kröger
montaż Hannes Bruun
muzyka David Schweighart, Peter Kutin
obsada Lena Watson, Dominik Warta, Ingrid Burkhard, Jana McKinnon
producent Lixi Frank, David Bohun, Andi G Hess, Astrid Schäfer, Victoria Stolpe, Timm Kröger
produkcja Panama Film, ZDF, Das kleine Fernsehspiel
właściciel praw Cercamon
język niemiecki

O niedogodności narodzin

Sandra Wollner

Twoja ocena 0/5