12,90 zł

W co grają ludzie

Games People Play / Seurapeli
reż. Jenni Toivoniemi
Finlandia 2020 / 119’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Grupa dobrych przyjaciół po trzydziestce postanawia zorganizować przyjęcie niespodziankę z okazji zbliżających się urodzin Mitzi. Pełen nostalgii weekend spędzony w idyllicznie położonym domu ma przypomnieć bohaterom czasy, kiedy byli nastolatkami. Czy coś może pójść nie tak?

Z pewnością, zwłaszcza że jubilatka nie wydaje się zachwycona pomysłem grupy. Skołowana kobieta liczyła raczej na spokojny weekend, a na to najwyraźniej się nie zanosi. Napięcie wzrasta z chwilą, gdy jej najlepsza przyjaciółka Veronika pojawia się ze swoim nowym chłopakiem Mikaelem. Znajome otoczenie i dawne rytuały sprawiają, że bohaterowie zapominają na chwilę o dorosłości. Wspólnie spędzony czas zmusi ich jednak do ponownej oceny przeszłości i teraźniejszości. 

W swoim pełnometrażowym debiucie utalentowana fińska reżyserka w twórczy sposób wykorzystuje dobrze znaną w kinie konwencję. Buduje dynamikę grupy, mieszając powagę z nieco absurdalnymi momentami, a kiedy indziej ciętym poczuciem humoru. Słodko-gorzka społeczna satyra na pokolenie dzisiejszych trzydziestokilkulatków.

Twórcy

reżyseria Jenni Toivoniemi
scenariusz Jenni Toivoniemi
zdjęcia Jarmo Kiuru
montaż Samu Heikkilä
obsada Emmi Parviainen, Laura Birn, Eero Milonoff, Paula Vesala
producent Venla Hellstedt, Elli Toivoniemi
produkcja Tuffi Films
polski dystrybutor Aurora Films
język fiński, szwedzki

W co grają ludzie

Jenni Toivoniemi

Twoja ocena 0/5