12,90 zł

O nieskończoności

About Endlessness / Om det oändliga
reż. Roy Andersson
Szwecja, Niemcy, Norwegia, Francja 2019 / 76’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Bunkier Hitlera, gabinet psychiatry, zniszczona wojną Kolonia, miejska ulica czy niepozorna ławka na wzgórzu. Przenosząc akcję swojego nowego filmu do tak różnych miejsc, Roy Andersson odważnie miesza ze sobą porządki –  przeszłość ze współczesnością, jawę ze snem, surrealizm z prozą dnia codziennego.

Przez serię starannie zakomponowanych krótkich epizodów, z których zbudowany jest film, przeprowadza nas łagodny głos Narratorki, inspirowanej postacią Szeherezady z Księgi tysiąca i jednej nocy. Tym sposobem poznajemy przechodzącego kryzys wiary księdza, parę kochanków unoszących się nad miastem w rytm nastrojowej muzyki, tańczące na ulicy młode dziewczyny czy mężczyznę drżącego o swoje oszczędności. Na pozór nie łączy ich nic, ale czy aby na pewno?

Roy Andersson w charakterystyczny dla siebie sposób snuje refleksję nad ludzkim życiem. Nad jego pięknem, okrucieństwem, blaskiem i banałem. Wykorzystuje do tego narzędzia, które tak dobrze są znane z jego poprzednich filmów, z Trylogią absurdu na czele – surrealizm, melancholię, humor, nonsens, pozostając w tym – co ważne – niezmiennie oryginalny.

Twórcy

reżyseria Roy Andersson
scenariusz Roy Andersson
zdjęcia Gergely Pálos
montaż Johan Carlsson, Kalle Boman, Roy Andersson
dźwięk Robert Hefter
obsada Bengt Bergius, Anja Broms, Marie Burman
producent Pernilla Sandström, Johan Carlsson
produkcja Roy Andersson Filmproduktion AB, 4 1/2 Film, Arte France Cinéma
polski dystrybutor Aurora Films
język szwedzki

O nieskończoności

Roy Andersson

Twoja ocena 0/5