18 zł lub taniej w pakiecie

Zdobywanie Dzikiego Zachodu

The Taking
reż. Alexandre O. Philippe
USA 2021 / 76’, polskie napisy
polskie napisy

Najnowszy dokument Alexandre'a O. Philippe'a, złożony z materiałów filmowych uzupełnionych wielogłosem ekspertów, przygląda się procesowi konstruowania zbiorowego imaginarium. To esej poświęcony temu, jak wypreparowany z rzeczywistości krajobraz stał się scenerią narodowego mitu: wspaniałej, choć kłamliwej opowieści o surowej krainie oferującej przybyszom nieograniczoną swobodę i przestwór możliwości.

Ogromna przestrzeń i bezkresne niebo, a pomiędzy nimi potężne skały o wyrazistych kształtach, które wyglądają niczym pomniki wyrzeźbione przez starożytny lud, mimo że tak naprawdę uformował je wiejący latami wiatr. Monument Valley pozostaje jednym z najbardziej ikonicznych miejsc w Stanach Zjednoczonych, co w niebagatelnym stopniu jest zasługą westernów, w tym klasycznych dzieł Johna Forda, poety amerykańskiego pustkowia. 

Piotr Mirski

Film bierze udział w głosowaniu publiczności w ramach konkursu American Docs. Zwycięski tytuł otrzyma ofertę zaistnienia na stałe w ofercie platformy Nowe Horyzonty VOD. Pamiętaj, aby oddać głos po obejrzeniu filmu.

Twórcy

reżyseria Alexandre O. Philippe
scenariusz Alexandre O. Philippe
zdjęcia Robert Muratore, archival footage
montaż Dave Krahling
muzyka Jon Hegel
obsada Christopher Frayling, Glen Slater, John Bucher, Liza Black, Jennifer Nez Denetdale
producent Kerry Deignan Roy, Robert Muratore, Cathy Trekloff
produkcja Exhibit A Pictures
właściciel praw Exhibit A Pictures
język angielski, włoski

Zdobywanie Dzikiego Zachodu

Alexandre O. Philippe

Twoja ocena 0/5