18 zł lub taniej w pakiecie

Nomadland

reż. Chloé Zhao
USA 2020 / 107’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Tytuł Nomadland nie ma w sobie nic z poetyckiego wyolbrzymienia. Ameryka z filmu Chloé Zhao rzeczywiście stanowi ojczyznę ludzi nieprzypisanych do konkretnego miejsca na mapie, znajdujących się w ciągłym ruchu. Dla części z nich taki tryb funkcjonowania jest życiową koniecznością, dla innych wyborem podyktowanym umiłowaniem wolności.

Fern (słusznie chwalona Frances McDormand, będąca także współproducentką filmu) sytuuje się gdzieś pomiędzy tymi skrajnościami. Jej podróż po Ameryce, która pierwotnie miała służyć wyłącznie poszukiwaniu pracy, na naszych oczach zmienia się w nieprzewidywalną wędrówkę w głąb siebie. Podążając za skrywanymi początkowo pragnieniami bohaterki, Chloé Zhao zrealizowała film na wskroś klasyczny i głęboko nowoczesny.

Nomadland sprawdza się zarówno jako arcyamerykański road movie, jak i impresyjny eksperyment, w którym większość głównych ról została powierzona naturszczykom. Ta dwoistość nie uszła uwadze członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, którzy w odważnym geście nagrodzili dzieło Chloé Zhao Oscarem dla najlepszego filmu.

Piotr Czerkawski

Twórcy

reżyseria Chloé Zhao
scenariusz Chloé Zhao (na podstawie książki Jessici Bruder)
zdjęcia Joshua James Richards
montaż Chloé Zhao
muzyka Ludovico Einaudi
obsada Frances McDormand, Gay DeForest, Patricia Grier, Charlene Swankie, David Strathairn
producent Mollye Asher, Frances McDormand, Peter Spears, Chloé Zhao
produkcja Cor Cordium Productions, Hear/Say Productions, Highwayman Films
polski dystrybutor Disney
język angielski

Nomadland

Chloé Zhao

Twoja ocena 0/5