14,90 zł lub taniej w pakiecie

Kawa i papierosy

Coffee and Cigarettes
reż. Jim Jarmusch
USA 2003 / 96’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Realizowany przez kilkanaście lat film ma w sobie fantazję, lekkość i humor. Komediowe scenki trwają dokładnie tyle, ile zajmuje wyskoczenie na dymka czy wypicie filiżanki czarnego naparu. Jesteśmy pokoleniem kawy i papierosów – mówi w jednej ze scen Tom Waits i dziś, gdy papieros nie może się już spotkać przy stoliku z kawą, ta deklaracja nieoczekiwanie ma nostalgiczny posmak.

Ten film powstał dla przyjemności – mówił po latach Jim Jarmusch, porównując strukturę złożonej z 11 epizodów Kawy i papierosów do muzycznego albumu, zawierającego 11 piosenek. Każda jest o czymś innym, ale słuchane po kolei tworzą niepowtarzalną, wspólną aurę. Ich motywem przewodnim są kofeina i nikotyna, nieodzowni towarzysze mniej lub bardziej istotnych rozmów. Bo bardziej niż smakiem kawa i papierosy pozwalają delektować się oferowanym w pakiecie z nimi czasem. W często improwizowanych nowelkach Jarmusch pozwala spotkać się na chwilę bohaterom, ale i aktorom. Przy kawiarnianych stolikach zatrzymują się m.in. Tom Waits i Iggy Pop, Steve Coogan i Alfred Molina, Bill Murray z raperami RZA i GZA, Cate Blanchett z… Cate Blanchett. Rozmawiają o medycynie alternatywnej, wspólnych przodkach, Elvisie Presleyu czy latach 20. w Paryżu.

Małgorzata Sadowska

nagrody

Jeonju FF 2004 - Audience Award

Twórcy

reżyseria Jim Jarmusch
scenariusz Jim Jarmusch
zdjęcia Tom DiCillo, Frederick Elmes, Ellen Kuras, Robby Müller
montaż Jim Jarmusch, Melody London, Terry Katz, Jay Rabinowitz
obsada Roberto Benigni, Steven Wright, Joie Lee, Cinqué Lee, Steve Buscemi, Iggy Pop, Tom Waits, Joseph Rigano, Vinny Vella, Vinny Vella Jr., Renee French, E.J. Rodriguez, Alex Descas, Isaac de Bankolé, Cate Blanchett, Michael Hogan, Jack White, Meg White, Alfred Molina, Steve Coogan, Katy Hansz, The GZA, RZA, Bill Murray, William Rice, Taylor Mead
producent Rachel Dengiz, Jason Kliot, Demetra J. MacBride, Gretchen McGowan, Rudd Simmons, Stacey Smith, Jim Stark, Cassis Birgit Staudt, Joana Vicente
produkcja United Artists
polski dystrybutor Gutek Film
język angielski
barwa cz.-b.

Jim Jarmusch

Urodzony w 1953 roku w Akron w stanie Ohio. Jedna z najważniejszych postaci niezależnego kina w historii. Studiował w szkole filmowej New York University i w Cinémathèque Française. Jego mentorem był Nicholas Ray (reżyser Buntownika bez powodu), u którego także asystował na planie. Dzięki sukcesom swoich pierwszych filmów, zwłaszcza nagrodzonego Złotą Kamerą w Cannes Inaczej niż w raju (1984), stał się symbolem nowego pokolenia niezależnego kina amerykańskiego i ulubieńcem krytyki. Często wykorzystywane przez niego połączenie specyficznego poczucia humoru i statycznych scen stało się na tyle charakterystyczne, że określenie „jarmuschowski” jest dziś zrozumiałe na całym świecie. Laureat m.in. Złotej Palmy w Cannes za krótki metraż (Kawa i papierosy III, 1993) i zdobywca mnóstwa innych nagród.

Filmografia

1980 Nieustające wakacje / Permanent Vacation

1984 Inaczej niż w raju / Stranger Than Paradise

1986 Poza prawem / Down by Law

1991 Noc na Ziemi / Night on Earth

1995 Truposz / Dead Man

1999 Ghost Dog: Droga samuraja / Ghost Dog: The Way of the Samurai

2003 Kawa i papierosy / Coffee and Cigarettes

2005 Broken Flowers

2009 The Limits of Control

2013 Tylko kochankowie przeżyją / Only Lovers Left Alive

2016 Paterson

2016 Gimme Danger (doc.)

2019 Truposze nie umierają / The Dead Don’t Die

Kawa i papierosy

Jim Jarmusch

Twoja ocena 0/5