14,90 zł lub taniej w pakiecie

Inaczej niż w raju

Stranger Than Paradise
reż. Jim Jarmusch
USA 1984 / 90’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Kultowy film Jarmuscha, jeden z najwspanialszych filmowych portretów outsiderów. Rzecz o nudzie, alienacji i dryfowaniu przez życie, a nawet pochwała bierności – wszak bohaterowie tej opowieści ponoszą porażkę wówczas, gdy ulegną złudzeniu, że życie i kino wymagają zwrotów akcji.

Inaczej niż w raju to film drogi, którego bohaterami są szesnastoletnia emigrantka z Węgier, Eva (skrzypaczka i autorka piosenek Eszter Balint), jej kuzyn Willie (John Lurie) i jego przyjaciel Eddie (Richard Edson). Po krótkim pobycie w Nowym Jorku Eva jedzie do ciotki w Cleveland, a rok później – z braku lepszych zajęć – Willie i Eddie podążają jej śladem. Mają trochę forsy wygranej na wyścigach, ale że zimowe Cleveland nie ma do zaoferowania żadnych rozrywek, wszyscy troje ruszają na Florydę. Tam sprawy przybierają kiepski obrót. Jarmusch pokazuje ludzi żyjących „na poboczu”, a przy tym nie dramatyzuje na siłę ich losów, którymi rządzi przypadek. Dlatego też wszystko, co według klasycznych reguł dramaturgii ważne, dzieje się w tym filmie niejako bez powodu. Minimalistycznej akcji towarzyszy muzyka Johna Luriego. Rozbrzmiewa też I Put a Spell on You Screamin’ Jay Hawkinsa – jedna z ulubionych piosenek Jarmuscha.

Małgorzata Sadowska

Twórcy

reżyseria Jim Jarmusch
scenariusz Jim Jarmusch
zdjęcia Tom DiCillo
montaż Jim Jarmusch, Melody London
muzyka John Lurie
obsada John Lurie, Eszter Balint, Richard Edson, Cecillia Stark, Danny Rosen, Rammellzee, Tom DiCillo, Richard Boes, Sara Driver
producent Sara Driver, Otto Grockenberger
produkcja Sara Driver, A. Cinesthesia-Grockenberger Film Production
polski dystrybutor Gutek Film
język angielski
barwa cz.-b.

Inaczej niż w raju

Jim Jarmusch

Twoja ocena 0/5