14,90 zł lub taniej w pakiecie

Noc na Ziemi

Night on Earth
reż. Jim Jarmusch
USA 1991 / 128’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Pięć taksówek, pięć miast, jedna noc. Podróż z bohaterami tego podszytego czarnym humorem filmu, zanurzonego w świetle miejskich latarni i neonów, rozpoczynamy wieczorem w Los Angeles, by podążyć następnie przez nocny Nowy Jork, Paryż, Rzym i przywitać blady, zimowy świt w Helsinkach.

Kierowców i pasażerów łączy na chwilę szczególna więź – taksówki to konfesjonały, miejsca, w których nieoczekiwanie przecinają się ścieżki ludzi pochodzących z różnych światów, mających inny status i inne marzenia. Ktoś na chwilę zyskuje wgląd w cudze życie i może je naznaczyć, może sam spojrzy na rzeczywistość w nowy sposób. Na paryskiej ulicy zdarzy się chwila jasnowidzenia, Rzym w komiczny sposób połączy sacrum i profanum, w Helsinkach przyjdzie otrzeźwienie. Ale to nie miasta były pierwszym wyborem Jima Jarmuscha. Podążał z kamerą tam, gdzie byli aktorzy, z którymi pragnął pracować: Gena Rowlands i Winona Ryder, Armin Mueller-Stahl i Giancarlo Esposito, Isaac de Bankolé i Béatrice Dalle, Roberto Benigni i Paolo Bonacelli, a także znani z filmów Akiego Kaurismäkiego – Matti Pellonpää, Sakari Kuosmanen, Kari Kyösti Väänänen i Tomi Salmela. Scenariusz powstał w ciągu zaledwie ośmiu dni, a autorem muzyki do filmu jest wieloletni współpracownik Jima Jarmuscha – Tom Waits. 

Małgorzata Sadowska

Twórcy

reżyseria Jim Jarmusch
scenariusz Jim Jarmusch
zdjęcia Frederick Elmes
montaż Jay Rabinowitz
muzyka Tom Waits
obsada Gena Rowlands, Winona Ryder, Lisanne Falk, Alan Randolph Scott, Anthony Portillo, Armin Mueller-Stahl, Giancarlo Esposito, Rosie Perez, Richard Boes, Isaac de Bankolé
producent Masahiro Inbe, Jim Jarmusch, Demetra J. MacBride, Rudd Simmons, Jim Stark, Noboru Takayama
produkcja JVC Entertainment, Victor Music Industries, Le Studio Canal +, Film4, Pandora Film
polski dystrybutor Gutek Film
język angielski

Noc na Ziemi

Jim Jarmusch

Twoja ocena 0/5