14,90 zł lub taniej w pakiecie

Noc na Ziemi

Night on Earth
reż. Jim Jarmusch
USA 1991 / 128’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Pięć taksówek, pięć miast, jedna noc. Podróż z bohaterami tego podszytego czarnym humorem filmu, zanurzonego w świetle miejskich latarni i neonów, rozpoczynamy wieczorem w Los Angeles, by podążyć następnie przez nocny Nowy Jork, Paryż, Rzym i przywitać blady, zimowy świt w Helsinkach.

Kierowców i pasażerów łączy na chwilę szczególna więź – taksówki to konfesjonały, miejsca, w których nieoczekiwanie przecinają się ścieżki ludzi pochodzących z różnych światów, mających inny status i inne marzenia. Ktoś na chwilę zyskuje wgląd w cudze życie i może je naznaczyć, może sam spojrzy na rzeczywistość w nowy sposób. Na paryskiej ulicy zdarzy się chwila jasnowidzenia, Rzym w komiczny sposób połączy sacrum i profanum, w Helsinkach przyjdzie otrzeźwienie. Ale to nie miasta były pierwszym wyborem Jima Jarmuscha. Podążał z kamerą tam, gdzie byli aktorzy, z którymi pragnął pracować: Gena Rowlands i Winona Ryder, Armin Mueller-Stahl i Giancarlo Esposito, Isaac de Bankolé i Béatrice Dalle, Roberto Benigni i Paolo Bonacelli, a także znani z filmów Akiego Kaurismäkiego – Matti Pellonpää, Sakari Kuosmanen, Kari Kyösti Väänänen i Tomi Salmela. Scenariusz powstał w ciągu zaledwie ośmiu dni, a autorem muzyki do filmu jest wieloletni współpracownik Jima Jarmuscha – Tom Waits. 

Małgorzata Sadowska

nagrody

Film Independent Spirit Awards 1993 - najlepsze zdjęcia

Twórcy

reżyseria Jim Jarmusch
scenariusz Jim Jarmusch
zdjęcia Frederick Elmes
montaż Jay Rabinowitz
muzyka Tom Waits
obsada Gena Rowlands, Winona Ryder, Lisanne Falk, Alan Randolph Scott, Anthony Portillo, Armin Mueller-Stahl, Giancarlo Esposito, Rosie Perez, Richard Boes, Isaac de Bankolé
producent Masahiro Inbe, Jim Jarmusch, Demetra J. MacBride, Rudd Simmons, Jim Stark, Noboru Takayama
produkcja JVC Entertainment, Victor Music Industries, Le Studio Canal +, Film4, Pandora Film
polski dystrybutor Gutek Film
język angielski

Jim Jarmusch

Urodzony w 1953 roku w Akron w stanie Ohio. Jedna z najważniejszych postaci niezależnego kina w historii. Studiował w szkole filmowej New York University i w Cinémathèque Française. Jego mentorem był Nicholas Ray (reżyser Buntownika bez powodu), u którego także asystował na planie. Dzięki sukcesom swoich pierwszych filmów, zwłaszcza nagrodzonego Złotą Kamerą w Cannes Inaczej niż w raju (1984), stał się symbolem nowego pokolenia niezależnego kina amerykańskiego i ulubieńcem krytyki. Często wykorzystywane przez niego połączenie specyficznego poczucia humoru i statycznych scen stało się na tyle charakterystyczne, że określenie „jarmuschowski” jest dziś zrozumiałe na całym świecie. Laureat m.in. Złotej Palmy w Cannes za krótki metraż (Kawa i papierosy III, 1993) i zdobywca mnóstwa innych nagród.

Filmografia

1980 Nieustające wakacje / Permanent Vacation

1984 Inaczej niż w raju / Stranger Than Paradise

1986 Poza prawem / Down by Law

1991 Noc na Ziemi / Night on Earth

1995 Truposz / Dead Man

1999 Ghost Dog: Droga samuraja / Ghost Dog: The Way of the Samurai

2003 Kawa i papierosy / Coffee and Cigarettes

2005 Broken Flowers

2009 The Limits of Control

2013 Tylko kochankowie przeżyją / Only Lovers Left Alive

2016 Paterson

2016 Gimme Danger (doc.)

2019 Truposze nie umierają / The Dead Don’t Die

Noc na Ziemi

Jim Jarmusch

Twoja ocena 0/5