14,90 zł lub taniej w pakiecie

Mystery Train

reż. Jim Jarmusch
USA 1989 / 110’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Akcja zbudowanego z pozornie niezależnych epizodów filmu rozgrywa się w podupadłym hotelu Arcade w Memphis w stanie Tennessee, rodzinnym mieście Elvisa Presleya. To tu zatrzymują się na chwilę bohaterowie opowieści: dwoje japońskich turystów, podróżująca śladami swoich muzycznych idoli Włoszka, która w Stanach straciła męża, a także Amerykanka, która rozstała się właśnie ze swoim angielskim chłopakiem. Ich ścieżki przetną się na chwilę, a w tle rozlegnie się dźwięk wystrzału. Wszystkich nawiedzi też duch Elvisa.

Jak zwykle u Jarmuscha nie chodzi jednak o akcję. Przeciwnie – reżyser ostentacyjnie pokazuje brak konfliktów lub ich pozorność, niedzianie się lub dzianie się pozbawione znaczenia i puenty. Mystery Train ma strukturę puzzli, jest rozsypaną układanką, której pełen obraz tworzy się w głowie widza. Głównym bohaterem okazuje się tu czas, bowiem Jarmuscha fascynuje możliwość pokazywania w kinie symultaniczności wydarzeń. Podobnie jak inne jego dzieła, także to imponuje obsadą złożoną z aktorów i gwiazd undergroundu. Na ekranie przecięły się więc ścieżki aktora Steve’a Buscemiego, Joego Strummera (lider The Clash), nowojorskiej reżyserki Sary Driver (partnerki Jarmuscha), performera i muzyka Screamin' Jay Hawkinsa czy legendy bluesa Rufusa Thomasa. 

Małgorzata Sadowska

nagrody

MFF w Cannes 1989 - najlepszy wkład artystyczny

Twórcy

reżyseria Jim Jarmusch
scenariusz Jim Jarmusch
zdjęcia Robby Müller
montaż Melody London
muzyka John Lurie
obsada Masatoshi Nagase, Yûki Kudô, Screamin' Jay Hawkins, Reginald Freeman, Sy Richardson, Tom Noonan, Stephen Jones, Lowell Robert, Sara Driver, Richard Boes, Darryll Daniel, Calvin Brown, Jim Stark, Elan Yaari, Joe Strummer, Rick Aviles, Steve Buscemi, Tom Waits
producent Kunijiro Hirata, Demetra J. MacBride, Rudd Simmons, Jim Stark, Hideaki Suda
produkcja JVC, Kunijro Hirata, Hideaki Suda, MTI, Demetra MacBride, Jim Stark
polski dystrybutor Gutek Film
język angielski

Jim Jarmusch

Urodzony w 1953 roku w Akron w stanie Ohio. Jedna z najważniejszych postaci niezależnego kina w historii. Studiował w szkole filmowej New York University i w Cinémathèque Française. Jego mentorem był Nicholas Ray (reżyser Buntownika bez powodu), u którego także asystował na planie. Dzięki sukcesom swoich pierwszych filmów, zwłaszcza nagrodzonego Złotą Kamerą w Cannes Inaczej niż w raju (1984), stał się symbolem nowego pokolenia niezależnego kina amerykańskiego i ulubieńcem krytyki. Często wykorzystywane przez niego połączenie specyficznego poczucia humoru i statycznych scen stało się na tyle charakterystyczne, że określenie „jarmuschowski” jest dziś zrozumiałe na całym świecie. Laureat m.in. Złotej Palmy w Cannes za krótki metraż (Kawa i papierosy III, 1993) i zdobywca mnóstwa innych nagród.

Filmografia

1980 Nieustające wakacje / Permanent Vacation

1984 Inaczej niż w raju / Stranger Than Paradise

1986 Poza prawem / Down by Law

1991 Noc na Ziemi / Night on Earth

1995 Truposz / Dead Man

1999 Ghost Dog: Droga samuraja / Ghost Dog: The Way of the Samurai

2003 Kawa i papierosy / Coffee and Cigarettes

2005 Broken Flowers

2009 The Limits of Control

2013 Tylko kochankowie przeżyją / Only Lovers Left Alive

2016 Paterson

2016 Gimme Danger (doc.)

2019 Truposze nie umierają / The Dead Don’t Die

Mystery Train

Jim Jarmusch

Twoja ocena 0/5