14,90 zł lub taniej w pakiecie

Mystery Train

reż. Jim Jarmusch
USA 1989 / 110’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Akcja zbudowanego z pozornie niezależnych epizodów filmu rozgrywa się w podupadłym hotelu Arcade w Memphis w stanie Tennessee, rodzinnym mieście Elvisa Presleya. To tu zatrzymują się na chwilę bohaterowie opowieści: dwoje japońskich turystów, podróżująca śladami swoich muzycznych idoli Włoszka, która w Stanach straciła męża, a także Amerykanka, która rozstała się właśnie ze swoim angielskim chłopakiem. Ich ścieżki przetną się na chwilę, a w tle rozlegnie się dźwięk wystrzału. Wszystkich nawiedzi też duch Elvisa.

Jak zwykle u Jarmuscha nie chodzi jednak o akcję. Przeciwnie – reżyser ostentacyjnie pokazuje brak konfliktów lub ich pozorność, niedzianie się lub dzianie się pozbawione znaczenia i puenty. Mystery Train ma strukturę puzzli, jest rozsypaną układanką, której pełen obraz tworzy się w głowie widza. Głównym bohaterem okazuje się tu czas, bowiem Jarmuscha fascynuje możliwość pokazywania w kinie symultaniczności wydarzeń. Podobnie jak inne jego dzieła, także to imponuje obsadą złożoną z aktorów i gwiazd undergroundu. Na ekranie przecięły się więc ścieżki aktora Steve’a Buscemiego, Joego Strummera (lider The Clash), nowojorskiej reżyserki Sary Driver (partnerki Jarmuscha), performera i muzyka Screamin' Jay Hawkinsa czy legendy bluesa Rufusa Thomasa. 

Małgorzata Sadowska

Twórcy

reżyseria Jim Jarmusch
scenariusz Jim Jarmusch
zdjęcia Robby Müller
montaż Melody London
muzyka John Lurie
obsada Masatoshi Nagase, Yûki Kudô, Screamin' Jay Hawkins, Reginald Freeman, Sy Richardson, Tom Noonan, Stephen Jones, Lowell Robert, Sara Driver, Richard Boes, Darryll Daniel, Calvin Brown, Jim Stark, Elan Yaari, Joe Strummer, Rick Aviles, Steve Buscemi, Tom Waits
producent Kunijiro Hirata, Demetra J. MacBride, Rudd Simmons, Jim Stark, Hideaki Suda
produkcja JVC, Kunijro Hirata, Hideaki Suda, MTI, Demetra MacBride, Jim Stark
polski dystrybutor Gutek Film
język angielski

Mystery Train

Jim Jarmusch

Twoja ocena 0/5