14,90 zł lub taniej w pakiecie

Nieustające wakacje

Permanent Vacation
reż. Jim Jarmusch
USA 1980 / 74’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Dwa i pół dnia z życia Alliego Parkera, chłopaka, który nie skończył szkoły, nie pracuje, nie ma domu i który mówi o sobie: Jestem w pewnym sensie turystą... turystą na nieustających wakacjach.

Miejscem, które „zwiedza” podczas niekończących się włóczęg, jest Nowy Jork, a dokładnie jego „złe”, peryferyjne, zdegradowane dzielnice. Na swojej drodze Allie spotyka szaleńców, maniaków, outsiderów. Prowadzi z nimi krótkie rozmowy, załatwia drobne interesy i idzie dalej. Swojej dziewczynie mówi, że istnieją dwie przyczyny tych miejskich podróży: bezsenność i pragnienie ucieczki od samotności. Film Jima Jarmuscha jest portretem pokolenia post punka. Allie się nie buntuje, lecz trzyma dystans. Nie angażuje się, lecz obserwuje. Kamera Toma DiCillo wraz z bohaterem podąża wciąż do przodu, nigdy nie zawraca, nigdy nie rejestruje dwa razy tego samego miejsca ani postaci. W roli głównej Jarmusch obsadził Chrisa Parkera, wówczas szesnastolatka i bywalcy muzycznego punk klubu CBGB. Na ekranie towarzyszą mu legendy nowojorskiego undergroundu: Eric Mitchell, Sara Driver czy John Lurie.

Nieustające wakacje to pierwszy pełnometrażowy i zarazem w pełni autorski film Jima Jarmuscha. Jego budżet zamknął się w kwocie zaledwie 12 tysięcy dolarów. 

Małgorzata Sadowska

Twórcy

reżyseria Jim Jarmusch
scenariusz Jim Jarmusch
zdjęcia Thomas DiCillo, James A. Lebovitz
montaż Jim Jarmusch
muzyka John Lurie, Jim Jarmusch, Earl Bostic
obsada Chris Parker, Leila Gastil, John Lurie, Richard Boes, Sara Driver, Charlie Spademan, Jane Fire, Ruth Bolton
producent Jim Jarmusch
produkcja Cinesthesia
język angielski

Nieustające wakacje

Jim Jarmusch

Twoja ocena 0/5