18 zł lub taniej w pakiecie

Ferguson powstaje

Ferguson Rises
reż. Mobolaji Olambiwonnu
USA 2021 / 81’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Ferguson powstaje otwierają słowa poetki Mai Angelou o tym, że skonfrontowanie się z historią, niezależnie jak bardzo bolesne, może pozwolić uniknąć przeżywania na nowo tego samego.

Dokument Mobolajiego Olambiwonnu przypomina pewne tragiczne wydarzenie, lecz jego główny cel stanowi dawanie nadziei. Zdarzeniem tym jest zastrzelenie czarnego nastolatka przez białego stróża prawa w tytułowym mieście w 2014 roku; to jedna z wielu takich śmierci w Stanach Zjednoczonych. Reżyser skupia się na reakcji lokalnej społeczności, sprowokowanej do rozpoczęcia protestów. Materiały archiwalne pokazują tłumy zgromadzone na ulicach, wymachujące transparentami, skandujące i stawiające czoła policji. Z czasem gniewna tonacja ustępuje miejsca wzruszeniu i patosowi. Oto jesteśmy świadkami tego, jak na sile i popularności zyskuje ruch Black Lives Matter, który walczy o lepszą, bezpieczną przyszłość dla czarnej społeczności.

Piotr Mirski

Film bierze udział w głosowaniu publiczności w ramach konkursu American Docs. Zwycięski tytuł otrzyma ofertę zaistnienia na stałe w ofercie platformy Nowe Horyzonty VOD. Pamiętaj, aby oddać głos po obejrzeniu filmu.

Twórcy

reżyseria Mobolaji Olambiwonnu
scenariusz Mobolaji Olambiwonnu, Bradinn French, Jeff Striker, Kai Bowe, Daisy Mo
zdjęcia Jerry Henry, archival footage
montaż Bradinn French, Jeff Striker, Nikki West, Faisal Azam, Andrew Brown
muzyka Sion Dey
obsada Michael Brown Sr., Shaquilla Jones, Osagyefo Uhuru Sekou
producent Tamika Lamison, Nick Moon, Olatunji T.J. Odebunmi, Mobolaji Olambiwonnu, David Oyelowo, Jessica Oyelowo, Tanayi Seabrook
produkcja Philmco
język angielski

Ferguson powstaje

Mobolaji Olambiwonnu

Twoja ocena 0/5