18 zł lub taniej w pakiecie

Spokój na ulicach: synergia hip-hopu i deskorolki (1987-97)

All the Streets Are Silent: The Convergence of Hip Hop and Skateboarding (1987-1997)
reż. Jeremy Elkin
USA 2021 / 89’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Hip-hop był sprawą czarnych, a skateboarding – białych – mówi jeden z bohaterów dokumentu Spokój na ulicach..Gdzie indziej te dwa odrębne światy mogły się ze sobą połączyć, jeśli nie w Nowym Jorku?

Jeremy Elkin przypomina, jak do tego doszło na przełomie lat 80. i 90. – w gorącym okresie, w którym na hiphopowej scenie Wschodniego Wybrzeża debiutowali Jay-Z, Nas i Busta Rhymes, gdy przez kilka lat działał legendarny klub Mars, Larry Clark i Harmony Korine kręcili Dzieciaki, a skejterzy zaczęli zakładać własne firmy, takie jak Zoo York czy Supreme. Spokój na ulicach..., zrealizowany z udziałem m.in. gwiazd rapu i legend deskorolki, to jednocześnie wyprawa do czasów niewinności, gdy uliczna kultura była prawdziwie dzika, niezależna i odświeżająca. Ówcześni buntownicy dawno stali się częścią mainstreamu i świata, w którym obraca się milionami dolarów. Supreme – marka, która zaczynała od sklepu na Dolnym Manhattanie (tam Larry Clark znalazł młodych bohaterów Dzieciaków) – w ubiegłym roku osiągnęła wartość 2,1 miliarda dolarów, a skateboarding stał się oficjalnie sportem olimpijskim. 

Jakub Demiańczuk

Film bierze udział w głosowaniu publiczności w ramach konkursu American Docs. Zwycięski tytuł otrzyma ofertę zaistnienia na stałe w ofercie platformy Nowe Horyzonty VOD. Pamiętaj, aby oddać głos po obejrzeniu filmu.

Twórcy

reżyseria Jeremy Elkin
scenariusz Jeremy Elkin, Dana Brown
zdjęcia Jeremy Elkin
montaż Jeremy Elkin
muzyka Large Professor
obsada Eli Gesner, Fab 5 Freddy, Rosario Dawson, Kool Keith, Moby
producent Dana Brown, Jeremy Elkin
produkcja Elkin Editions
właściciel praw Elkin Editions
język angielski

Spokój na ulicach: synergia hip-hopu i deskorolki (1987-97)

Jeremy Elkin

Twoja ocena 0/5