18 zł lub taniej w pakiecie

All Light, Everywhere

reż. Theo Anthony
USA 2021 / 109’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Nowy film Theo Anthony’ego otwiera cytat z Williama Blake’a: Jakie Oko – taki Obiekt (As the Eye – such the Object). All Light, Everywhere to filmowy esej o patrzeniu, postrzeganiu rzeczywistości, subiektywizmie doznań wizualnych.

I tak jak w Filmie o szczurach (7. AFF) plaga gryzoni stała się pretekstem do rozważań na temat segregacji, biedy i podziałów społecznych, tak All Light, Everywhere opowiada o przemocy, inwigilacji, technologiach umożliwiających nadzór nad ludźmi i nastawionym na zysk systemie powszechnej kontroli. Bo okiem są tu przede wszystkim body camy, przenośne kamery towarzyszące amerykańskim policjantom podczas interwencji, a także drony patrolujące niebo nad Baltimore. Realizowany przez blisko pięć lat film Anthony’ego to wizualny kolaż, prowadzony w niespiesznym tempie, ilustrowany ambientową muzyką Dana Deacona, a jednocześnie erudycyjna układanka przywołująca na myśl filmowe eksperymenty Jeana-Luca Godarda i Haruna Farockiego oraz poświęcone percepcji eseje Marka Cousinsa czy Jonathana Crary’ego. 

Jakub Demiańczuk

Film bierze udział w głosowaniu publiczności w ramach konkursu American Docs. Zwycięski tytuł otrzyma ofertę zaistnienia na stałe w ofercie platformy Nowe Horyzonty VOD. Pamiętaj, aby oddać głos po obejrzeniu filmu.

Twórcy

reżyseria Theo Anthony
scenariusz Theo Anthony
zdjęcia Corey Hughes
montaż Theo Anthony
muzyka Dan Deacon
producent Riel Roch-Decter, Sebastian Pardo, Jonna McKone
produkcja MEMORY, Sandbox Films, Nice Shoes
właściciel praw Autlook Films
język angielski

All Light, Everywhere

Theo Anthony

Twoja ocena 0/5