18 zł lub taniej w pakiecie

Śpiący Murzyn

The Sleeping Negro
reż. Skinner Myers
USA 2021 / 72’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Kwintesencja pod wieloma względami trudnego roku 2020, który uwypuklił to, o czym Amerykanie od dawna chcieli zapomnieć: o krwawej historii międzyrasowych napięć, ignorancji i braku empatii. W Śpiącym Murzynie Skinner Myers konfrontuje się z tymi demonami metodycznie, krok po kroku, dobitnie unaoczniając, że ideały wolności, równości i tolerancji w dzisiejszych Stanach można włożyć między bajki.  

Młody mężczyzna (w tej roli reżyser, Skinner Myers) ma sporo planów na życie. Chce się ustatkować, założyć rodzinę, awansować w pracy i lepiej zarabiać. Tymczasem pewnego dnia szef zleca mu drobne fałszerstwo dokumentów. W obronie własnej reputacji i w strachu przed konsekwencjami chłopak odmawia, ale w końcu ulega szantażowi. Właściciel firmy to w końcu człowiek u władzy, ma nad swoim pracownikiem przewagę, a ponadto jest biały. Dla mężczyzny dzień, w którym zgodził się wykonać zlecenie, okaże się brzemienny w skutkach, ale przede wszystkim unaoczni, że Ameryka to wciąż kraj mocno podzielony pod względem rasowym, z szerzącymi się nierównościami i nietolerancją.

Magdalena Maksimiuk

Film bierze udział w głosowaniu publiczności w ramach konkursu Spectrum. Zwycięski tytuł otrzyma ofertę zaistnienia na stałe w ofercie platformy Nowe Horyzonty VOD. Pamiętaj, aby oddać głos po obejrzeniu filmu.

Twórcy

reżyseria Skinner Myers
scenariusz Skinner Myers
zdjęcia Matthew Halla, Tyler Purcell
montaż Sharon A. Mooney
muzyka Live Footage
obsada Skinner Myers, Rae Dawn Chong, David Fumero, Peter Lucas, Tunde Adebimpe
producent Vincent DeLuca, Peter Gaudry, Micaela Hammond, Andras Jones, Will Grant Vision
produkcja Maboroshi Pictures, JCInTime, FilmHaven Entertainment
właściciel praw Maboroshi Pictures
język angielski

Śpiący Murzyn

Skinner Myers

Twoja ocena 0/5