12,90 zł

Na rauszu

Another Round / Druk
reż. Thomas Vinterberg
Dania 2020 / 111’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Laureat Oscara dla Najlepszego Filmu Międzynarodowego, to mocny filmowy koktajl, który uderza do głowy i podnosi stężenie endorfin we krwi. Vinterberg, duński mistrz kina, nazywa swój najnowszy film pochwałą życia, a nie picia. Tylko czy umiemy jeszcze przeżywać stany upojenia bez procentów? W postać głównego bohatera, Martina, wcielił się z godną podziwu wrażliwością, charyzmą i empatią Mads Mikkelsen – i jest to bez wątpienia jeden z najlepszych występów w jego karierze.

Martin to nauczyciel historii, mąż i ojciec dwojga dzieci, a przede wszystkim mężczyzna na skraju załamania nerwowego. Jedynym lekarstwem na kryzys wieku średniego, wypalenie zawodowe i problemy w związku staje się dla niego alkohol. Bierze bowiem udział w kumpelskim eksperymencie – czterej nauczyciele sprawdzają na sobie teorię, że człowiek jakoby urodził się z niedostatkiem alkoholu w organizmie, który stale trzeba uzupełniać. I tym sposobem klasyczny psychologiczny dramat płynnie przechodzi w komedię, która zatacza się nieuchronnie w stronę tragicznego kaca. W tym koktajlu smutku, śmiechu i nostalgii za utraconą joie de vivre najmniej chodzi jednak o pijaństwo, a najbardziej o bliskość, której mężczyźni nie umieją wziąć ani dać, więc jej unikają – jakby była bezalkoholowym Kamikadze.

Twórcy

reżyseria Thomas Vinterberg
scenariusz Tobias Lindholm, Thomas Vinterberg
zdjęcia Sturla Brandth Grøvlen
montaż Janus Billeskov Jansen, Anne Østerud
obsada Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Magnus Millang, Lars Ranthe, Maria Bonnevie
producent Kasper Dissing, Sisse Graum Jørgensen
produkcja Zentropa Entertainments
polski dystrybutor Best Film
język duński

Thomas Vinterberg

Duński reżyser i scenarzysta. Zadebiutował w 1996 roku Bohaterami. Zasłynął jednak jako współtwórca manifestu Dogma ’95. Jego Festen (Grand Prix w Cannes) stało się pierwszym filmem zrealizowanym z zachowaniem sformułowanych przez reżyserów zasad. Z czasem, jak pozostali członkowie grupy, porzucił nurt. Zrealizował m.in. głośną Moją drogą Wendy, w 2012 roku został nominowany do Oscara za Polowanie.

Wybrana filmografia

1996 Bohaterowie / De Største Helte / The Biggest Heroes

1998 Festen / Celebration

2005 Moja droga Wendy / Dear Wendy

2010 Submarino

2012 Polowanie / Jagten / The Hunt

2015 Z dala od zgiełku / Far From the Madding Crowd

2016 Komuna / Kollektivet / The Commune

Na rauszu

Thomas Vinterberg

Twoja ocena 0/5