10+

Oddawaj - zestaw filmów krótkich

Give it back!
reż. Ruchama Erenhalt, Balázs Szövényi-Lux, Abdenoure Ziane / Izrael, Francja, Węgry 2019 / 59’
polski lektor zwiastun
polski lektor

Dostępność online

Sprzedaż dostępów rozpocznie się 12 lis o godz. 12:00
7 paź, 12:00 – 24 paź
Masz karnet / akredytację. Przejdź do systemu rezerwacji

Metka

0 osób wybiera się na ten film. A Ty?
zapisana usuń metkę

Jedna decyzja może zmienić wiele w naszym życiu – na chwilę lub na zawsze. Decyzje bywają trudne, zbyt pochopne bądź bardzo przemyślane. Poznajcie Olivię, Kadera i Gau, którzy doświadczają następstw swoich decyzji, i oceńcie sami, jak byście postąpili na ich miejscu.

Na pewno zorientowaliście się, że szkoła to nie tylko nauka, ale również relacje z rówieśnikami. Olivia właśnie rozpoczyna w Izraelu nową szkołę, w której musi znaleźć dla siebie miejsce. Mieszkający w Paryżu Kader chce przestrzegać rodzinnych tradycji religijnych i postanawia odbyć bardzo restrykcyjny post. Z kolei będący wielkim marzycielem Węgier Gau, za wszelką cenę pragnie przetransportować się do swojej ukochanej za ocean. Przekonajcie się razem z trójką głównych bohaterów, że nic tak nie liczy się w życiu, jak wiara w siebie.

Filmy w zestawie

Oddawaj!, Give it back!, reż. Ruchama Erenhalt, Izrael 2019

12-letnia Olivia przyjechała z Nowego Jorku do Izraela. Dziś jest jej pierwszy dzień w nowej szkole. Atmosfera w klasie jest bardzo konfrontacyjna, jedyną osoba, która pozwoliła Olivii usiąść obok siebie w ławce, jest chłopiec z Etiopii – obiekt kpin reszty uczniów. Wygląda na to, że zbliżenie do niego skaże Olivię na klasowy ostracyzm. Dziewczyna musi wybrać między posłuszeństwem wobec klasowej liderki a możliwością szczerej przyjaźni.

Oddawaj! pokazuje, jak trudne i krzywdzące bywają szkolne relacje. To także film o odwadze w przełamywaniu sztywno ustalonych reguł.

Czy wiesz, że…

film został oparty na doświadczeniach reżyserki.

Letni post, Jeune d'été, reż. Abdenoure Ziane, Francja 2019

Przedmieścia Paryża aż gotują się od letniego upału. 11-letni Kader po raz pierwszy w życiu próbuje odbyć tradycyjny muzułmański post, ramadan, w trakcie którego przez miesiąc pije się i je dopiero po zachodzie słońca. Rudy, najlepszy przyjaciel Kadera, postanawia mu towarzyszyć w tym trudnym wyzwaniu. Aby dopiąć swego, chłopcy muszą oprzeć się nie tylko pragnieniu i głodowi, ale również wakacyjnej nudzie.

Letni post w fantazyjny sposób opowiada o zbyt wygórowanych wymaganiach, jakie czasem sami sobie narzucamy.

Czy wiesz, że…

w tym filmie znajdziesz nawet elementy westernu.

Katapulta, Katapult, reż. Balázs Szövényi-Lux, Węgry 2019

Po upadku Związku Radzieckiego 13-letnia Nana przyjeżdża z Ameryki do małej wioski pod Budapesztem, gdzie poznaje Gau, chłopaka w jej wieku, z którym zaczyna łączyć ją głęboka relacja. Niestety wizyta szybko się kończy, a Gau zostaje sam z uczuciem dojmującej pustki i tęsknoty. Niedługo po wyjeździe Nany Gau odkrywa, że w jego wiosce znajduje się punkt, skąd może dostrzec i usłyszeć amerykańskie miasto Nany. Dzieje się to tylko, gdy Gau trzyma jej włos. Chłopak prosi dziadka o pomoc w budowie urządzenia, które przetransportuje go do ukochanej, do Ameryki.

Katapulta to inspirująca historia o walce o swoje marzenia i dążeniu do pozornie niemożliwych do zrealizowania planów pomimo wszystkich przeciwności.

Czy wiesz, że…

Związek Radziecki upadł w 1991 roku. To wydarzenie spowodowało otwarcie granic, a członkowie rodziny po wielu latach mogli się wreszcie znowu zobaczyć.

Oddawaj - zestaw filmów krótkich

Ruchama Erenhalt, Balázs Szövényi-Lux, Abdenoure Ziane

Twoja ocena 0/3