9,90 zł

Tom

Tom at the Farm / Tom à la ferme
reż. Xavier Dolan
Kanada, Francja 2013 / 102’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Tom, młody copywriter, jedzie na pogrzeb swojego partnera. Na miejscu odkrywa, że nikt nie wie nic ani o nim, ani o tym, co go łączyło ze zmarłym. Tom decyduje się zostać na farmie z matką i bratem Guillame’a, którzy wciągają go w sieć rodzinnych porachunków. Tom przyjmuje rolę rozjemcy w domu, którego niejasna przeszłość zmusza go do konfrontacji ze sobą i własną sytuacją życiową.

Ten osadzony w wiejskim krajobrazie Quebecu film ukazuje powiększającą się przepaść między miastem i wsią. Ta krótka i brutalna pielgrzymka przez wypaczoną i brzydką prawdę przesiąknięta jest syndromem sztokholmskim, oszustwami, smutkiem i skrywanym bestialstwem. Adaptując sztukę Michela Marca Boucharda, Dolan wyraźnie inspirował się kinem gatunków – szczególnie thrillerem psychologicznym i filmem noir. Kanadyjczyk łączy wysmakowaną stylizację z dojrzałymi przemyśleniami w sposób, który może się spodobać nawet tym, którzy dotychczas nie przepadali za jego twórczością.

Twórcy

reżyseria Xavier Dolan
scenariusz Xavier Dolan, Michel Marc Bouchard
zdjęcia André Turpin
montaż Xavier Dolan
muzyka Gabriel Yared
obsada Xavier Dolan, Pierre-Yves Cardinal, Evelyne Brochu, Lise Roy
producent Charles Gillibert, Nathanaël Karmitz
polski dystrybutor Spectator
język francuski

Xavier Dolan

Urodzony w 1989 roku w Montrealu. Reżyser i aktor, który pojawia się na ekranie już od wczesnego dzieciństwa. W 2009 roku wywołał sensację na MFF w Cannes za sprawą na wpół autobiograficznego debiutu Zabiłem moją matkę. Od tego czasu cieszy się opinią „cudownego dziecka światowego kina” i konsekwentnie rozwija własny styl oparty na popkulturowych aluzjach, rozbuchanej emocjonalności i wizualnej poezji.

Wybrana filmografia

2009 Zabiłem moją matkę / J’ai tué ma mère / I Killed My Mother

2010 Wyśnione miłości / Les amours imaginaires / Heartbeats

2012 Na zawsze Laurence / Laurence Anyways

2013 Tom / Tom à la Ferme / Tom at the Farm

2014 Mama / Mommy

2016 To tylko koniec świata / Juste la fin du monde

Tom

Xavier Dolan

Twoja ocena 0/5