12,90 zł lub taniej w pakiecie

Ludzki głos

The Human Voice
reż. Pedro Almodóvar
Hiszpania 2020 / 29’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Sensacja festiwalu w Wenecji, hołd złożony największej europejskiej aktorce przez ikonę europejskiego kina. Ludzki głos to pierwszy wspólny film Pedra Almodóvara i Tildy Swinton, a zarazem pierwszy zrealizowany po angielsku tytuł w dorobku hiszpańskiego reżysera. Ten na wskroś almodovarowski, kipiący kolorami i buzujący od emocji melodramat z powodzeniem łączy dwa temperamenty, wrażliwości i kinowe żywioły.

Bohaterka Tildy Swinton – zakochana, poniżona, zdesperowana – prowadzi swoją ostatnią telefoniczną rozmowę z mężczyzną, który od niej odszedł. W mieszkaniu w towarzystwie spakowanych walizek kochanka i jego osieroconego psa, miotając się od wściekłości do smutku, trawi miłosną katastrofę. Sięga po pigułki, chwyta za siekierę, rozlewa benzynę: chciałaby zabić siebie, chciałaby zniszczyć jego, chce zagrać rolę życia w dramacie zwanym rozstaniem. Zmienia kostiumy i maski, przymierza konwencje, błaga, krzyczy i szepcze: sprawdza, czy ta historia powinna skończyć się tragedią czy może jednak... happy endem?

Nakręcony w czasie pandemii, średniometrażowy, luźno inspirowany sztuką Jeana Cocteau Ludzki głos to esencja almodovaro  wskiego świata. Filmowi towarzyszy rozmowa, w której reżyser i jego nowa muza dopowiadają ten wątek. Rozdzieleni przez pandemię, ze swoich domów mówią o pracy nad filmem, miłości do kina, inspiracjach i – wspólnych! – planach na niedaleką przyszłość.

Twórcy

reżyseria Pedro Almodóvar
scenariusz Pedro Almodóvar, na podstawie sztuki Jeana Cocteau
zdjęcia José Luis Alcaine
montaż Teresa Font
muzyka Alberto Iglesias
obsada Tilda Swinton
producent Agustín Almodóvar, Esther García
produkcja El Deseo
polski dystrybutor Gutek Film
język angielski, hiszpański

Ludzki głos

Pedro Almodóvar

Twoja ocena 0/5