9.90 zł

Atlantyda

Atlantis / Атлантида
reż. Valentyn Vasyanovych
Ukraina 2019 / 104’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Dystopijna wizja niedalekiej przyszłości, rozgrywająca się tuż za naszą wschodnią granicą. Historia jednocześnie przerażająca i magnetycznie przyciągająca: to opowieść o bezsensie wojny i trudach układania tożsamości w „świecie po końcu świata”, ale też o nadziei i sile ludzkich relacji.

Wschodnia Ukraina 2025, rok po zakończeniu wojny z Rosją. Były żołnierz próbuje sobie poradzić sobie z wojenną traumą. Powrót do cywilnego życia wydaje się jednak zadaniem ponad siły. Po zamknięciu stalowni, w której pracował, przyłącza się do organizacji zajmującej się ekshumacją, identyfikacją i pochówkiem ciał żołnierzy z obu stron frontu. Wolontariuszka, której towarzyszy, powoli staje się jego łącznikiem z utraconym człowieczeństwem.

W zimnych, ascetycznych, utrzymanych w brudnych żółciach i szarościach kadrach Vasyanovych (reżyser i operator filmu) buduje wizję rzeczywistości postapokaliptycznej i jednocześnie boleśnie rozpoznawalnej. Świat, przez który przetoczyła się wojna, to skażona, wymarła zona, ziemia niezdatna do życia. Jej puste trwanie zamknięte jest w długich, zwykle statycznych ujęciach bezlitośnie portretujących zniszczony krajobraz i wyludnione przestrzenie. Vasyanovych daje jednak swoim bohaterom szansę – w tej martwocie i pustce jest miejsce na ludzką więź.

Twórcy

reżyseria Valentyn Vasyanovych
scenariusz Valentyn Vasyanovych
zdjęcia Valentyn Vasyanovych
montaż Valentyn Vasyanovych
obsada Andriy Rymaruk, Liudmyla Bileka, Vasyl Antoniak
producent Iya Myslytska, Valentyn Vasyanovych, Volodymyr Yatsenko
produkcja Garmata Film Studios, Limelite
właściciel praw Best Friend Forever
język ukraiński

Atlantyda

Valentyn Vasyanovych

Twoja ocena 0/5