9,90 zł

La strada

reż. Federico Fellini
Włochy 1954 / 108’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Federico Fellini uznawał La stradę za swój przełomowy film – to tutaj pożegnał się z neorealizmem i zwrócił w stronę realizmu magicznego, który wypełnił jego późniejszą twórczość. 

Choć po blisko sześćdziesięciu latach od premiery  La strada zamieniła się w filmowy pomnik (trudno zliczyć wszystkie książki, artykuły, nagrody i honory poświęcone arcydziełu Felliniego), tak nie straciła energii na poziomie emocjonalnym. Film wciąż urzeka poruszającą historią Gelsominy i Zampano. Biedni cyrkowcy wędrują bez wytchnienia, nie tylko przez włoskie bezdroża, ale i życie: trudne, pełne gniewu i goryczy, gdzie miłość, tak dla nich ważna, pojawia się zbyt późno.

Delikatna Gelsomina (wspaniała Giulietta Masina) zostaje wykupiona od matki przez wędrownego siłacza Zampano  (Anthony Quinn). Prosty i brutalny mężczyzna angażuje dziewczynę do objazdowych występów, traktując ją jak niewolnicę. Uzależniona od swego właściciela bohaterka początkowo próbuje uciec, ale po jakimś czasie tworzy się między nimi tajemnicza więź. Wsparciem dla Gelsominy staje się przypadkowo poznany linoskoczek o pseudonimie Szalony, dzięki któremu artystka odzyskuje poczucie własnej wartości.

Twórcy

reżyseria Federico Fellini
scenariusz Federico Fellini, Tullio Pinelli, Ennio Flaiano
zdjęcia Otello Martelli, Carlo Carlini
montaż Leo Catozzo
muzyka Nino Rota
obsada Anthony Quinn, Giulietta Masina, Richard Basehart
producent Dino De Laurentiis, Carlo Ponti
produkcja Ponti-De Laurentiis Cinematografica
polski dystrybutor Aurora Films
język włoski
barwa cz.-b.

La strada

Federico Fellini

Twoja ocena 0/5