9,90 zł

Viviane chce się rozwieść

Gett: The Trial of Viviane Amsalem / Gett
reż. Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz
Izrael, Francja, Niemcy 2014 / 116’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Pokazywana na festiwalu w Cannes, izraelska kandydatka do Oscara Viviane chce się rozwieść to przejmująca opowieść o walce kobiety o jej godność i niezależność we współczesnym Izraelu. Bohaterką tej historii jest Viviane Amsalem, która próbuje uzyskać rozwód ze swoim mężem Elizeuszem przed jedynym prawnym organem właściwym dla takich spraw w jej ojczyźnie – sądem rabinicznym.

Kobieta i jej prawnik muszą zmierzyć się z bezkompromisową postawą Elizeusza, który ignoruje nawet zawiadomienia rabinów o zwołaniu. Kiedy w końcu nie będzie mógł wymigać się od przyjścia do sądu, wciąż uparcie odmówi przyznania żonie rozwodu, mimo że już od lat żyją w separacji.

Zbliża się ostateczna rozprawa. Świadkowie zostają wezwani, procedury ciągną się, a Viviane nadal nie jest w stanie odzyskać utraconej godności. Viviane chce się rozwieść jest głosem w sprawie praw kobiet w Izraelu do samostanowienia i niezależności. Pełna emocji historia naświetla problem, o którym milczą media, zajęte doniesieniami wojennymi ze strefy konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Twórcy

reżyseria Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz
scenariusz Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz
zdjęcia Jeanne Lapoirie
montaż Joel Alexis
producent Sandrine Brauer, Denis Carot, Marie Masmonteil, Shlomi Elkabetz
produkcja DBG / deux beaux garçons, Elzévir & Cie, Riva Films
polski dystrybutor Aurora Films
język hebrajski, francuski, arabski

Viviane chce się rozwieść

Ronit Elkabetz, Shlomi Elkabetz

Twoja ocena 0/5