9,90 zł

Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence / En duva satt på en gren och funderade på tillvaron
reż. Roy Andersson
Szwecja, Niemcy, Norwegia, Francja, Niemcy 2014 / 100’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu to surrealistyczna komedia, okrzyknięta przez krytyków filmowych mistrzowskim domknięciem trylogii absurdu Roya Anderssona, na którą złożyły się też Do ciebie, człowieku i Pieśni z drugiego piętra. Film został wyróżniony Złotym Lwem, najważniejszą nagrodą MFF w Wenecji.         

Dwaj domokrążni sprzedawcy, Sam i Jonathan, jak współcześni Don Kichot i Sancho Pansa zabierają widza na wędrówkę przez kalejdoskop ludzkich losów. Podróż ta pokazuje piękno jednych chwil, błahość innych, humor i tragedię, które tkwią w ludziach, wielkość człowieczeństwa i jego kruchość. Tytuł nawiązuje do ptaków z obrazu Breugla Myśliwi na śniegu, które z wysoka obserwują świat i wydają się myśleć: Kim są ludzie? Za czym tak gonią? Podobnie jak inne obrazy tego reżysera, film stanowi łańcuch epizodów, mających kulminacje w absurdalnych wizjach, pełnych zarazem czarnego humoru, jak i tragizmu.

Żeby zrealizować swoje dzieło w takiej formie, jak zapragnął, reżyser przez siedem lat pracował, robiąc reklamy i w ten sposób gromadząc środki na w pełni niezależny film. Andersson nie chciał być podporządkowany oczekiwaniom producentów, chciał nakręcić film utrzymany w takim stylu, za jaki kochają go widzowie, co udało mu się w pełni. Pokazywany na rozlicznych festiwalach filmowych obraz uwodzi inteligentnym poczuciem humoru, intertekstualnymi odniesieniami i śmiałym spojrzeniem na ludzką egzystencję.

Twórcy

reżyseria Roy Andersson
scenariusz Roy Andersson
zdjęcia István Borbás, Gergely Pálos
montaż Alexandra Strauss
muzyka Hani Jazzar, Gorm Sundberg
obsada Holger Andersson, Nils Westblom, Viktor Gyllenberg, Lotti Törnros, Jonas Gerholm
producent Philippe Bober, Pernilla Sandström
produkcja Roy Andersson Filmproduktion AB
polski dystrybutor Aurora Films
język szwedzki, angielski

Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu

Roy Andersson

Twoja ocena 0/5