12,90 zł

Nieznajoma dziewczyna

The Unknown Girl / La fille inconnue
reż. Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
Belgia, Francja 2016 / 106’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

W pokazywanej w Konkursie Głównym festiwalu w Cannes Nieznajomej dziewczynie bracia Dardenne portretują zamknięte środowisko lekarskie, skupione wokół swojej pracy, nawet czas wolny spędzające we własnym gronie. To typowa klasa średnia Belgii, nastawiona na konsumpcję i niedostrzegająca biedy, otaczającej ich ze wszystkich stron.

Kiedy lekarka Jenny uczy swojego praktykanta przestrzegania godzin pracy, jeszcze nie wie, że respektowanie tych zasad wkrótce zmieni i jej życie. A stanie się tak, ponieważ do jej drzwi – ale już po godzinach pracy – zapuka pewna młoda kobieta… Jenny nie otworzy, a nazajutrz, na placu budowy blisko kliniki, w której pracuje, policja znajdzie ciało tajemniczej kobiety. Teraz – trapiona wyrzutami sumienia – Jenny chce na własną rękę ustalić tożsamość zmarłej i zapewnić jej godny pochówek.

Obok dostatniego, hermetycznego świata, w którym ludzie za konsultację lekarską płacą grube setki euro, rozgrywają się wydarzenia dramatyczne, a przypadkowa śmierć tytułowej nieznajomej dziewczyny pozwala zajrzeć do środowiska, z którego istnienia mało kto zdaje sobie sprawę. A może Dardenne’owie opowiadają tak naprawdę o znaczeniu przypadku w naszym życiu, winie i odpowiedzialności?

Twórcy

reżyseria Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
scenariusz Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne
zdjęcia Alain Marcoen
montaż Marie-Hélène Dozo
obsada Adèle Haenel, Louka Minnella, Jérémie Renier, Christelle Cornil, Olivier Bonnaud
producent Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne, Denis Freyd
produkcja Wild Bunch
polski dystrybutor Aurora Films
język francuski

Nieznajoma dziewczyna

Jean-Pierre Dardenne, Luc Dardenne

Twoja ocena 0/5