9,90 zł

Z perspektywy Paryża

A Paris Education / Mes provinciales
reż. Jean-Paul Civeyrac
Francja 2018 / 136’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Jean-Paul Civeyrac, reżyser Z perspektywy Paryża, czerpie garściami z twórczości mistrzów francuskiego kina – Godarda, Truffauta czy Rohmera, ale jednocześnie podkreśla swój autorski styl. W efekcie, na szerszym planie otrzymujemy piękny list miłosny do sztuki i kina, a w zbliżeniu – opowieść o najważniejszych, formacyjnych latach życia.

Oglądając Z perspektywy Paryża można odnieść wrażenie, że francuska nowa fala jeszcze nie odpłynęła. Młodzi bohaterowie fabuły Jeana-Paula Civeyraca przeżywają te same egzystencjalne rozterki i uczuciowe dylematy, które przed pół wieku były udziałem Antoine’a Doinela. Reżyser jednak nie zadowala się rolą epigona dawnych mistrzów. Choć Civeyrac stawia na świadomie staroświeckie, czarno-białe zdjęcia, jednocześnie podejmuje na wskroś współczesne tematy.

Bohaterowie, ambitni studenci paryskiej szkoły filmowej, zawzięcie dyskutują o równouprawnieniu kobiet i mężczyzn, a także o innych aspektach bieżącej polityki. Przede wszystkim jednak mówią o własnych poglądach na sztukę filmową (już w pierwszej scenie jesteśmy świadkami kłótni o ocenę dorobku Paola Sorrentina, autora m.in. Wielkiego piękna). Temperatura i charakter wszystkich tych rozmów nie pozostawia wątpliwości, że Z perspektywy… to klasyczny film o dojrzewaniu, którego bohaterowie pragną lepiej poznać samych siebie. Civeyrac zaszczepia wśród widzów krzepiące przekonanie, że cel ten można osiągnąć za pomocą kina.

Twórcy

reżyseria Jean-Paul Civeyrac
scenariusz Jean-Paul Civeyrac
zdjęcia Pierre-Hubert Martin
montaż Louise Narboni
obsada Andranic Manet, Diane Rouxel, Jenna Thiam
producent Laurent Pétin, Michèle Pétin, Frédéric Niedermayer
produkcja Moby Dick Films, ARP Sélection
polski dystrybutor Aurora Films
język francuski
barwa czarno-biały

Z perspektywy Paryża

Jean-Paul Civeyrac

Twoja ocena 0/5