9,90 zł

Zagubiona autostrada

Lost Highway
reż. David Lynch
USA 1997 / 128’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Jeden z najważniejszych i jednocześnie najbardziej enigmatyczny oraz radykalny film w dorobku arcymistrza amerykańskiego kina, Davida Lyncha. Zagubiona autostrada to horror noir, postmodernistyczny kryminał i narracyjna łamigłówka lub, mówiąc krócej, filmowa jazda bez trzymanki. Lynch w wyrafinowany (nie tylko stylistycznie) sposób rozprawia się tu z naszą wiarą w autentyczność ludzkich pragnień i dokonuje rewizji romantycznego mitu pożądania.

Zagubiona autostrada łączy dwie alternatywne rzeczywistości. W pierwszej żyje Fred Madison, jazzowy saksofonista w średnim wieku, a w drugiej – Pete Dayton, młody mechanik samochodowy. Fred spędza kolejne jałowe dni w towarzystwie oziębłej i prawdopodobnie niewiernej żony. Pete wdaje się w płomienny romans z kobietą związaną z przestępczym podziemiem. Dlaczego partnerki obu mężczyzn wyglądają jak siostry bliźniaczki? Kim jest demoniczny człowiek w czerni, który prześladuje bohaterów? To tylko kilka pytań wywoławczych, które pojawią się w głowie widzów.


W rolach głównych występują Bill Pullman (Dzień niepodległości) i laureatka Oscara Patricia Arquette (Boyhood, Prawdziwy romans).

Twórcy

reżyseria David Lynch
scenariusz David Lynch, Barry Gifford
zdjęcia Peter Deming
montaż Mary Sweeney
muzyka Angelo Badalamenti
obsada Patricia Arquette, Bill Pullman, John Roselius
producent Deepak Nayar, Tom Sternberg, Mary Sweeney
produkcja Lost Highway Productions LLC, Asymmetrical Productions, CIBY 2000
polski dystrybutor Kino Świat
język angielski

Zagubiona autostrada

David Lynch

Twoja ocena 0/5