9,90 zł

Głowa do wycierania

Eraserhead
reż. David Lynch
USA 1977 / 86’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Tak zaczynają mistrzowie. Głowa do wycierania to pełnometrażowy debiut Davida Lyncha, jednego z najważniejszych reżyserów w historii kina, autora m.in. Mulholland Drive, Dzikości serca i kultowego serialu Miasteczko Twin Peaks

Lynch już w swoim pierwszym pełnym metrażu prezentuje niepodrabialny charakter pisma: surrealizm i groteska sprawnie łączą się tu z analizą kondycji psychospołecznej człowieka postmodernistycznym świecie. Najbardziej charakterystyczny jest jednak  klimat. Niepowtarzalny, jedyny w swoim rodzaju, lynchowski klimat.

Henry Spencer (Jack Nance) żyje w bliżej nieokreślonej industrialnej rzeczywistości. Pewnego dnia zostaje zaproszony na kolację do rodziców swojej dziewczyny Mary (Charlotte Stewart). Podczas spotkania Henry dowiaduje się, że jego ukochana urodziła mu zdeformowane dziecko. Narzeczona szybko pozostawia Henry’ego samego z potomkiem, co daje początek szeregowi niecodziennych wydarzeń.

 Gdy w roku 1977 pierwszy film Lyncha grany był w nowojorskim Cinema Village, krytyk J. Hoberman zadebiutował jego recenzją na łamach „The Village Voice”. Napisał wówczas: Jeśli ktoś odważy się wyświetlić jedną rolkę Głowy dowycierania w trakcie seansu Gwiezdnych wojen, nie zawaham się nazwać tego czynem rewolucyjnym.

Twórcy

reżyseria David Lynch
scenariusz David Lynch
zdjęcia Herbert Cardwell, Frederick Elmes
montaż David Lynch
muzyka David Lynch
obsada Jack Nance, Charlotte Stewart, Allen Joseph, Jeanne Bates
producent David Lynch
produkcja American Film Institute, Libra Films
polski dystrybutor Kino Świat
język angielski
barwa cz.-b.

Głowa do wycierania

David Lynch

Twoja ocena 0/5