9,90 zł

Chevalier

reż. Athina Rachel Tsangari
Grecja 2015 / 105’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Pełna pysznych absurdów komedia stworzona przez czołową reżyserkę greckiej nowej fali, artystyczną przyjaciółkę Giorgiosa Lanthimosa (Kieł, Lobster, Faworyta). Athina Rachel Tsangari przeprowadziła w Chevalierze piekielnie inteligentne i nieprzyzwoicie zabawne studium męskich antagonizmów.

Sześciu mężczyzn rusza na wyprawę wędkarską na Morzu Egejskim. Szybko okazuje się, że ich jacht jest uszkodzony i muszą zacumować przy najbliższej bezpiecznej przystani, by dokonać naprawy. Kiedy reperacja trwa, wędkarze zabijają czas, grając w Chevaliera – grę polegającą na ustaleniu, który z graczy jest najlepszy w kolejnych wyzwaniach. Trofeum stanowi pierścień przechodzący z rąk do rąk. I jest jedna zasada: nikt nie ma prawa opuścić łodzi przed końcem gry, niezależnie od tego, co się wydarzy.

Athina Rachel Tsangari  świetnie odnajduje się w wymyślonym przez siebie męskim świecie. Szuka w nim absurdów i piętnuje czcze przechwałki, stawiając przed bohaterami skomplikowane indywidualne wyzwania i próby charakterów. Chevalier to film o duchu współzawodnictwa – trafny, przenikliwy, niezwykle precyzyjny. Krytyk „Indiewire” określił go mianem pomysłowego, intrygującego i niezwykle oryginalnego studium charakterów, które służy za metaforę współczesnych problemów Grecji.

Twórcy

reżyseria Athina Rachel Tsangari
scenariusz Athina Rachel Tsangari, Efthymis Filippou
zdjęcia Christos Karamanis
montaż Matthew Johnson, Yorgos Mavropsaridis
muzyka Marilena Orfanou
obsada Yorgos Kendros, Panos Koronis, Vangelis Mourikis, Makis Papadimitriou, Yorgos Pirpassopoulos, Sakis Rouvas, Yiannis Drakopoulos, Nikos Orfanos, Kostas Philippoglou
producent Maria Hatzakou, Christos V. Konstantakopoulos
produkcja Faliro House Productions, Greek Film Center, Haos Film
polski dystrybutor Aurora Films
język grecki

Chevalier

Athina Rachel Tsangari

Twoja ocena 0/5