9,90 zł lub taniej w pakiecie

Valhalla: Mroczny wojownik

Valhalla Rising
reż. Nicolas Winding Refn
Dania, Wielka Brytania 2009 / 92’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Hipnotyzujący, autorski koktajl przyrządzony z kina grozy, westernu, filmu wojennego i arthouse’u. Za kamerą Nicolas Winding Refn (Złota Palma w Cannes za Drive z Ryanem Goslingiem), przed kamerą wybitny Mads Mikkelsen (Polowanie, Na rauszu).

Pozornie Valhalla: Mroczny wojownik wydaje się mieć niewiele wspólnego z pozostałymi filmami Refna. W miejsce kryminalnych historii, obficie czerpiących z rezerwuaru kina gatunków, mamy przypowieść rozgrywającą się w wiekach średnich. Bezlitosnych gangsterów i drobnych rzezimieszków zastąpili wikingowie i krzyżowcy. Ale pod powłoką historyczną kryje się styl dobrze znany miłośnikom twórcy Bronsona: refnowski bohater sam przeciwko wszystkim, niepokojący, na wpół oniryczny klimat, wzmacniany dodatkowo hipnotyczną muzyką i ukazywana dosłownie przemoc. W opowieści o wyprawie na samo dno piekła Duńczyk składa hołd estetyce jednocześnie spaghetti westernu i samurajskiej chanbary, a gęsta atmosfera zbliża Valhallę do Czasu Apokalipsy.

Stanisław Abramik

Twórcy

reżyseria Nicolas Winding Refn
scenariusz Nicolas Winding Refn, Roy Jacobsen
zdjęcia Morten Søborg
montaż Matthew Newman
muzyka Peter Kyed, Peter Peter
obsada Mads Mikkelsen, Maarten Stevenson, Alexander Morton
produkcja BBC Films, La Belle Allee, NWR Film Productions, Nimbus Film Productions, One Eye Production, Savalas Audio Post-Production
polski dystrybutor Gutek Film
język angielski

Valhalla: Mroczny wojownik

Nicolas Winding Refn

Twoja ocena 0/0