9,90 zł

Zabierz mnie w jakieś miłe miejsce

Take Me Somewhere Nice
reż. Ena Sendijarević
Holandia, Bośnia i Hercegowina 2019 / 91’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Wyróżniony Nagrodą Specjalną Jury w Rotterdamie debiut Eny Sendijarević nawiązuje do jej własnych doświadczeń. Urodzona w Bośni, wychowana w Holandii reżyserka uchwyciła fenomen bycia pomiędzy: krajami, kulturami, ale też pomiędzy dzieciństwem i dorosłością.

Jej bohaterka Alma wyrusza z Amsterdamu do Mostaru, by spotkać się ze schorowanym ojcem, którego właściwie nie zna – tak jak kraju swojego pochodzenia. Bośnia przypomina tu Amerykę z Inaczej niż w raju Jarmuscha – to surrealistyczna, oniryczna i pełna absurdów kraina. Nawiązań do tego filmu jest zresztą więcej, w podróży autem towarzyszy Almie dwóch chłopaków: bośniacki kuzyn Emir i jego kumpel Denis. Sendijarević filmuje z dziwnych, nieoczywistych perspektyw i akcentuje stan zawieszenia, letargu, w jakim pogrążeni są nie tylko mieszkańcy Bośni, ale i sami bohaterowie. Alma daje się nieść impulsom, nagłym przypływom pożądania i ludziom, którzy stają na jej drodze. Takie dryfowanie jest cechą osób wykorzenionych, ale też bardzo młodych, szukających dopiero punktów zaczepienia. Takich właśnie jak Alma, Emir i Denis, pierwszego powojennego pokolenia odkrywającego dopiero własną tożsamość.


Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty

Odważne, bezkompromisowe filmy twórców poszukujących nowych form wyrazu – to cechy charakterystyczne Międzynarodowego Konkursu Filmowego Nowe Horyzonty – jednego z filarów festiwalu NH. Zabierz mnie w jakieś miłe miejsce było prezentowane w ramach konkursu w trakcie 19. edycji Nowych Horyzontów.

Twórcy

reżyseria Ena Sendijarević
scenariusz Ena Sendijarević
zdjęcia Emo Weemhoff
montaż Lot Rossmark
muzyka Ella van der Woude
obsada Sara Luna Zorić, Lazar Dragojević, Ernad Prnjavorac
producent Iris Otten, Sander van Meurs
produkcja Pupkin Film
właściciel praw Heretic Outreach
język holenderski, bośniacki

Zabierz mnie w jakieś miłe miejsce

Ena Sendijarević

Twoja ocena 0/5