Nagrodzony zarówno przez międzynarodowe jury, jak i przez publiczność 19. MFF Nowe Horyzonty debiut Marka Jenkina. Ostentacyjnie oldskulowy, zrealizowany kamerą 16 mm, czarno-biały film nie ma w sobie jednak nic anachronicznego. Przeciwnie - dowodzi, że tradycja może być inspirująca i żywa.
Przynęta opowiada o gentryfikacji, kapitalizmie, turystycznym tsunami i klasowych konfliktach. Kornwalijska wieś, w której rozgrywa się akcja, przechodzi właśnie transformację z osady rybackiej w nadmorski kurort. Bracia Ward zmuszeni są sprzedać dom londyńczykom, którzy przerabiają go, dekorując ściany linami, sieciami i innymi akcesoriami symbolizującymi „tradycję” i „autentyczność”, czyli wszystko to, co turyści niszczą. Ekonomiczna, społeczna i kulturowa degradacja rybaków rodzi frustrację, która prowadzi do otwartej wojny z aroganckimi, bogatymi przyjezdnymi. Konflikt eskaluje, gdy młody Ward zaczyna flirtować z córką londyńczyków, panną Leigh i trudno oprzeć się wrażeniu, że Jenkin nieprzypadkowo dobrał swoim bohaterom nazwiska przywołujące historię kina. Bo Przynęta to także film, który rzuca wyzwanie filmowemu mainstreamowi z jego zunifikowanym stylem przypominającym identyczne, miłe mieszkanka na AIRBNB.
Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty
Odważne, bezkompromisowe filmy twórców poszukujących nowych form wyrazu – to cechy charakterystyczne Międzynarodowego Konkursu Filmowego Nowe Horyzonty – jednego z filarów festiwalu NH. Przynęta zdobyła Grand Prix i Nagrodę Publiczności 19. edycji Nowych Horyzontów.