9,90 zł lub taniej w pakiecie

Przynęta

Bait
reż. Mark Jenkin
Wielka Brytania 2019 / 88’, polskie napisy
polskie napisy zobacz zwiastun

Nagrodzony zarówno przez międzynarodowe jury, jak i przez publiczność 19. MFF Nowe Horyzonty debiut Marka Jenkina. Ostentacyjnie oldskulowy, zrealizowany kamerą 16 mm, czarno-biały film nie ma w sobie jednak nic anachronicznego. Przeciwnie - dowodzi, że tradycja może być inspirująca i żywa.

Przynęta opowiada o gentryfikacji, kapitalizmie, turystycznym tsunami i klasowych konfliktach. Kornwalijska wieś, w której rozgrywa się akcja, przechodzi właśnie transformację z osady rybackiej w nadmorski kurort. Bracia Ward zmuszeni są sprzedać dom londyńczykom, którzy przerabiają go, dekorując ściany linami, sieciami i innymi akcesoriami symbolizującymi „tradycję” i „autentyczność”, czyli wszystko to, co turyści niszczą. Ekonomiczna, społeczna i kulturowa degradacja rybaków rodzi frustrację, która prowadzi do otwartej wojny z aroganckimi, bogatymi przyjezdnymi. Konflikt eskaluje, gdy młody Ward zaczyna flirtować z córką londyńczyków, panną Leigh i trudno oprzeć się wrażeniu, że Jenkin nieprzypadkowo dobrał swoim bohaterom nazwiska przywołujące historię kina. Bo Przynęta to także film, który rzuca wyzwanie filmowemu mainstreamowi z jego zunifikowanym stylem przypominającym identyczne, miłe mieszkanka na AIRBNB.


Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty

Odważne, bezkompromisowe filmy twórców poszukujących nowych form wyrazu – to cechy charakterystyczne Międzynarodowego Konkursu Filmowego Nowe Horyzonty – jednego z filarów festiwalu NH. Przynęta zdobyła Grand Prix i Nagrodę Publiczności 19. edycji Nowych Horyzontów.

Twórcy

reżyseria Mark Jenkin
scenariusz Mark Jenkin
zdjęcia Mark Jenkin
montaż Mark Jenkin
muzyka Mark Jenkin
obsada Edward Rowe, Simon Sheperd, Mary Woodvine, Giles King, Isaac Woodvine
producent Kate Byers, Linn Waite
produkcja Early Day Films
właściciel praw The Festival Agency
język angielski
barwa cz.-b.

Przynęta

Mark Jenkin

Twoja ocena 0/0