9,90 zł lub taniej w pakiecie

Przynęta

Bait
reż. Mark Jenkin
Wielka Brytania 2019 / 88’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Nagrodzony zarówno przez międzynarodowe jury, jak i przez publiczność 19. MFF Nowe Horyzonty debiut Marka Jenkina. Ostentacyjnie oldskulowy, zrealizowany kamerą 16 mm, czarno-biały film nie ma w sobie jednak nic anachronicznego. Przeciwnie - dowodzi, że tradycja może być inspirująca i żywa.

Przynęta opowiada o gentryfikacji, kapitalizmie, turystycznym tsunami i klasowych konfliktach. Kornwalijska wieś, w której rozgrywa się akcja, przechodzi właśnie transformację z osady rybackiej w nadmorski kurort. Bracia Ward zmuszeni są sprzedać dom londyńczykom, którzy przerabiają go, dekorując ściany linami, sieciami i innymi akcesoriami symbolizującymi „tradycję” i „autentyczność”, czyli wszystko to, co turyści niszczą. Ekonomiczna, społeczna i kulturowa degradacja rybaków rodzi frustrację, która prowadzi do otwartej wojny z aroganckimi, bogatymi przyjezdnymi. Konflikt eskaluje, gdy młody Ward zaczyna flirtować z córką londyńczyków, panną Leigh i trudno oprzeć się wrażeniu, że Jenkin nieprzypadkowo dobrał swoim bohaterom nazwiska przywołujące historię kina. Bo Przynęta to także film, który rzuca wyzwanie filmowemu mainstreamowi z jego zunifikowanym stylem przypominającym identyczne, miłe mieszkanka na AIRBNB.


Oglądasz film, który trafił do autorskiej sekcji Nie wierzysz, że arthouse może trwać poniżej 1,5h?, przygotowanej przez Magdalenę Bryję, zwyciężczynię konkursu na stworzenie autorskiej propozycji zestawu filmów, wybranych spośród tytułów dostępnych na NH VOD. Oddajemy głos Magdalenie:

Uważasz, że Iliada byłaby nawet spoko, gdyby nie te retardacje? Myślisz, że urodziłaś się w złych czasach, czytając o tym, że na początku XX wieku filmy trwały kwadrans? Perspektywa obejrzenia Szatańskiego tanga odbiera Ci smak życia? Nie chcesz jednak rezygnować z kina artystycznego, bo Marvelki to nie Twoja bajka – masz po prostu słabą zdolność koncentracji, jak mówią Anglicy, attention span of a goldfish. Nie lubisz też poza filmem konsumować niczego innego, więc 3-godzinna projekcja to dla Ciebie ryzyko śmierci z niedożywienia. Nowe Horyzonty udowodnią Ci, że możesz doświadczać kina artystycznego, nie odtwarzając na fotelu wszystkich pozycji kamasutry.

Twórcy

reżyseria Mark Jenkin
scenariusz Mark Jenkin
zdjęcia Mark Jenkin
montaż Mark Jenkin
muzyka Mark Jenkin
obsada Edward Rowe, Simon Sheperd, Mary Woodvine, Giles King, Isaac Woodvine
producent Kate Byers, Linn Waite
produkcja Early Day Films
właściciel praw The Festival Agency
język angielski
barwa cz.-b.

Przynęta

Mark Jenkin

Twoja ocena 0/5