9,90 zł

Dwudzieste stulecie

The 20th Century
reż. Matthew Rankin
Kanada 2019 / 89’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Taki film mógłby nakręcić Wes Anderson, gdyby był twórcą bardziej drapieżnym i przewrotnym. Albo Ken Russell, gdyby tak jak wybitnymi artystami interesował się mężami stanu. Dwudzieste stulecie to szalona, pełna znakomitego, absurdalnego humoru opowieść, nad którą unoszą się duchy Monty Pythona i Johna Watersa. To także przenikliwa satyra piętnująca polityczny oportunizm zatruwający umysły osób na najwyższych stanowiskach.

Film Matthew Rankina opowiada o młodości Williama Lyona Mackenziego Kinga, trzykrotnego premiera Kanady. Ekranowa wizja losów Kinga jest jednak jawnie skonfabulowana. Reżyser niejako wyczytał ją między wierszami – w dzienniku, który prowadził przyszły przywódca, przepełnionym udręką i wstydem za niesprecyzowane przewinienia. King zostaje tutaj pokazany jako odpychające indywiduum: edypalny maminsynek i fetyszysta obuwia, kierowany przez chorobliwą ambicję rządzenia krajem. Bohater wiedzie swoje życie w groteskowej wersji Kanady, mroźnej Nibylandii (to nieprzypadkowe porównanie) o ekspresjonistycznym rysie, gdzie wysoko cenione są umiejętności zabijania małych fok i podpisywania się moczem na śniegu.

nagrody

MFF w Toronto 2019 – najlepszy kanadyjski film pełnometrażowy; Vancouver Film Critics Circle 2019 – One to Watch, najlepszy aktor w kanadyjskim filmie; MFF Los Cabos 2019 – najlepszy film; MFF w Berlinie 2020 – Nagroda FIPRESCI

Twórcy

reżyseria Matthew Rankin
scenariusz Matthew Rankin
zdjęcia Vincent Biron
montaż Matthew Rankin
muzyka Christophe Lamarche-Ledoux, Peter Venne
obsada Dan Beirne, Catherine St-Laurent, Louis Negin, Brent Skagford, Mikhaïl Ahooja
producent Ménaïc Raoul, Gabrielle Tougas-Fréchette
produkcja Voyelles Films
właściciel praw Best Friends Forever
język angielski, francuski

Matthew Rankin

Reżyser filmów eksperymentalnych z Kanady. Rocznik 1980. Urodził się w Winnipeg, tak jak Guy Maddin, z którym dzieli surrealistyczną wyobraźnię i upodobanie do estetyki dawnego kina. Nakręcił szereg krótkich metraży, w tym The Tesla World Light i Mynarski Death Plummet. Dwudzieste stulecie to jego pełnometrażowy debiut.

Wybrana filmografia

2005 Le facteur poulpe (short)

2010 Negativipeg (short)

2014 Mynarski Death Plummet (anim., short)

2017 The Tesla World Light (short)

2019 Dwudzieste stulecie / The 20th Century

Dwudzieste stulecie

Matthew Rankin

Twoja ocena 0/5