9,90 zł

Szczęśliwy Lazzaro

Happy as Lazzaro / Lazzaro felice
reż. Alice Rohrwacher
Włochy, Szwajcaria, Francja, Niemcy 2018 / 127’, polskie napisy
polskie napisy zobacz zwiastun

Nagroda w Cannes za scenariusz i wielki przebój MFF Nowe Horyzonty. Visconti, Pasolini i Chaplin spotykają się razem, aby z lekkością i humorem nakręcić film o współczesnym wyzysku.

Tak w skrócie można określić znakomite dzieło Alice Rohrwacher, autorki Cudów, która ponownie udowadnia talent do kreowania magnetycznych opowieści, dziejących się gdzieś na styku realizmu magicznego i kina społecznie zaangażowanego. Historia tytułowego Lazzara, prostego chłopaka z sycylijskiej wsi, staje się tu punktem wyjścia do stworzenia portretu nierówności zatruwających świat.

Historia koncentruje się wokół spotkania poczciwego Lazzara z pięknoduchem Tancredim, młodym szlachcicem o nad wyraz wybujałej wyobraźni. Życie obu bohaterów w odizolowanej wiosce pasterskiej Inviolata toczy się pod dyktando okropnej markizy Alfonsiny de Luny, królowej imperium tytoniowego i zarazem matki Tancrediego. Lojalna więź między młodymi mężczyznami zostaje przypieczętowana, kiedy Tancredi prosi Lazzara, aby ten pomógł mu zorganizować własne porwanie. Ten dziwny i nieprawdopodobny sojusz jest objawieniem dla Lazzara i owocuje przyjaźnią tak cenną, że bohater będzie w stanie nawet podróżować w czasie i przestrzeni w poszukiwaniu Tancrediego.

Twórcy

reżyseria Alice Rohrwacher
scenariusz Alice Rohrwacher
zdjęcia Hélène Louvart
montaż Nelly Quettier
muzyka Piero Crucitti
obsada Adriano Tardiolo, Alba Rohrwacher, Luca Chikovani, Nicoletta Braschi
producent Carlo Cresto-Dina, Gregory Gajos, Pierre-Francois Piet, Tiziana Soudani, Michael Weber
produkcja Tempesta, Amka Film Productions, Ad Vitam Production, Pola Pandora Filmproduktions
polski dystrybutor Aurora Films
język włoski
barwa kolor

Szczęśliwy Lazzaro

Alice Rohrwacher

Twoja ocena 0/0