7,90 zł lub taniej w pakiecie

Po tamtej stronie

The Other Side of Hope / Toivon tuolla puolen
reż. Aki Kaurismäki
Finlandia, Niemcy 2017 / 95’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Nagrodzona na Berlinale czarna komedia w reżyserii kultowego fińskiego reżysera Akiego Kaurismäkiego. Mistrzowski film, w którym może się przejrzeć (i pośmiać z siebie) współczesna Europa.

Fiński mistrz opowiada historię mieszkańca Helsinek, który postanawia odmienić swoje życie i otworzyć restaurację. Pewnego dnia Wikström przypadkiem natyka się na uciekiniera z Syrii – Khaleda. Choć znajomość między mężczyznami zaczyna się niefortunnie, bohaterowie szybko nawiązują głęboką więź, która zostanie wystawiona na wiele ciężkich prób. Czy tylko w bajce ich nieoczekiwane spotkanie byłoby początkiem pięknej przyjaźni?

W najnowszym filmie Kaurismäki nie pozostaje głuchy na echa wzbierającej na całym świecie fali ksenofobii i nacjonalizmu (w jednej ze scen Khaled opowiada o tym, jak w drodze do Finlandii został pobity przez skinheadów w Gdańsku). Fiński reżyser swoim zwyczajem potrafi jednak przebić się przez warstwę smutku, by zaoferować widzom porcję niełatwego optymizmu i zaraźliwego poczucia humoru.

Twórcy

reżyseria Aki Kaurismäki
scenariusz Aki Karuismäki
zdjęcia Timo Salminen
montaż Samu Heikkilä
obsada Sherwan Haji, Sakari Kuosmanen, Janne Hyytiäinen, Ilkka Koivula, Nuppu Koivu, Kaija Pakarinen
producent Aki Karuismäki
produkcja Sputnik Oy
polski dystrybutor Gutek Film
język fiński, angielski, arabski, szwedzki, japoński

Po tamtej stronie

Aki Kaurismäki

Twoja ocena 0/5