7,90 zł lub taniej w pakiecie

Teoria wszystkiego

The Zero Theorem
reż. Terry Gilliam
USA 2013 / 102’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

W niedalekiej przyszłości ludzie zostają pozbawieni resztek prywatności, a odpowiedzią na każde, nawet najskrytsze ich pragnienia, są wszechobecne wirtualne usługi, którymi sterują wielkie korporacje.

Ukrywający się przed światem, ekscentryczny geniusz Qohen Leth otrzymuje od prezesa zarządu najpotężniejszego koncernu świata tajną misję. Korzystając z wszelkich dostępnych ludziom środków, ma rozszyfrować sens istnienia wszechświata. Jednak zanim rozwiąże największą ze wszystkich zagadek, musi zmierzyć się ze swoimi paranojami i obsesjami, szaloną psychoanalityczką, namolnym szefem, tajemniczą nieznajomą, która chce z nim uprawiać wirtualny seks i czarną dziurą, która nieubłaganie zasysa cały wszechświat…

Niezwykła wyprawa do szalonego, surrealistycznego świata Terry’ego Gilliama, jednego z twórców legendarnej grupy Monty Python i reżysera tak kultowych filmów jak Monty Python i Święty Graal, 12 małp, Parnassus, Las Vegas Parano, czy Brazil. Teoria wszystkiego to czarna – jak czarna dziura – komedia w gwiazdorskiej obsadzie i z nagrodzonymi Oscarami Christophem Waltzem, Mattem Damonem oraz Tildą Swinton.

Twórcy

reżyseria Terry Gilliam
scenariusz Pat Rushin
zdjęcia Nicola Pecorini
montaż Mick Audsley
muzyka George Fenton
obsada Christoph Waltz, Mélanie Thierry, Matt Damon, Tilda Swinton
producent Nicolas Chartier, Dean Zanuck
produkcja Voltage Pictures, Zanuck Independent, MediaPro Pictures, Zephyr Films
polski dystrybutor Gutek Film
język angielski

Terry Gilliam

Zaczynał jako rysownik, ilustrator, autor reklamówek i producent. Urodził się w 1940 roku w Medicine Lake w stanie Minnesota. W 1969 roku w Londynie dołączył do grupy brytyjskich komików, zasłynął pomysłowymi animacjami-wycinankami wykorzystanymi w filmach Monty Pythona. Sporadycznie występował jako aktor. Monthy Python i Święty Graal był dla niego szansą, by po raz pierwszy stanąć za kamerą wraz ze współreżyserem Terrym Jonesem. Wkrótce doczekał się samodzielnego debiutu - Jabberwocky. Przylgnęła do niego łatka niepoprawnego fantasty i anarchizującego humorysty. Oscylując pomiędzy artystyczną ekstrawagancją i zadziwiającą nieprzewidywalnością, Gilliam konsekwentnie dowodzi oryginalności swoich wizji. W 2009 roku został uhonorowany nagrodą Academy Fellowship, jest laureatem nagród BAFTA (za animacje do Latającego cyrku Monthy Pythona), otrzymał także nominacje do Oscara (scenariusz Brazil) i Złotych Globów.

Wybrana filmografia

1975 Monty Python i Święty Graal / Monty Python and the Holy Grail (co-dir.)

1977 Jabberwocky

1981 Bandyci czasu / Time Bandits

1983 Karmazynowe Ubezpieczenie Ostateczne / The Crimson Permanent Assurance (short)

1985 Brazil

1988 Przygody Barona Munchausena / The Adventures of Baron Munchausen

1991 Fisher King / The Fisher King

1995 12 małp / Twelve Monkeys

1998 Las Vegas Parano / Fear and Loathing in Las Vegas

2005 Nieustraszeni bracia Grimm / The Brothers Grimm

2005 Kraina traw / Tideland

2009 Parnassus – człowiek, który oszukał diabła / The Imaginarium of Doctor Parnassus

2013 Teoria wszystkiego / The Zero Theorem

Teoria wszystkiego

Terry Gilliam

Twoja ocena 0/5