7,90 zł lub taniej w pakiecie

Schyłek dnia

Sunset / Napszállta
reż. László Nemes
Węgry, Francja 2018 / 136’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Film nagrodzonego Oscarem László Nemesa (Syn Szawła) to wycieczka do Budapesztu u progu XX wieku, po którym oprowadza nas młodziutka Irisz, starająca się rozwikłać zagadkę z przeszłości.

Dziewczyna szuka zaginionego brata, ale też odpowiedzi na pytania o własną tożsamość. Błądzi, zapuszcza się w zaułki i ślepe uliczki, odkrywa wnętrza eleganckich sklepów, pałaców, ale też kryjówki anarchistów i nędzne robotnicze klitki. Oto świat technologicznego triumfu i cywilizacyjnego zacofania, luksusu i niepokoju. Niesłychanie sugestywna aura apokalipsy, tytułowego “schyłku dnia”, przypomina, że nic nie trwa wiecznie, że dzisiejsze stolice to jutrzejsze peryferie, że historia wcale nie dobiegła końca. Nostalgiczny, skąpany w dogorywającym świetle – i bardzo głośno bijący na alarm, film węgierskiego reżysera to nie tyle podróż w przeszłość, ale przede wszystkim requiem dla naszego świata. Perfekcyjna mieszanka kryminału, thrillera i kina kostiumowego. Zachwycający wizualnie portret Europy na „beczce prochu” – tuż przed wybuchem I wojny światowej.

Twórcy

reżyseria László Nemes
scenariusz László Nemes, Clara Royer, Matthieu Taponier
zdjęcia Mátyás Erdély
montaż Matthieu Taponier
muzyka László Melis
obsada Juli Jakab, Vlad Ivanov, Evelin Dobos, Marcin Czarnik, Judit Bárdos, Benjamin Dino
producent Gábor Rajna, Gábor Sipos
produkcja Laokoon Filmgroup
polski dystrybutor Gutek Film
język węgierski, niemiecki

László Nemes

László Nemes urodził się w Budapeszcie w 1977 roku. W 1989 roku wyjechał z matką do Paryża, gdzie studiował historię, stosunki międzynarodowe oraz scenopisarstwo, a po ukończeniu tych kierunków pracował jako asystent reżysera na planach filmowych we Francji i na Węgrzech. Przez dwa lata był asystentem Béli Tarra, jednocześnie studiował reżyserię w Nowym Jorku. Jego pierwszą samodzielną realizacją filmową był krótkometrażowy With a Little Patience, pokazywany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Jego pełnometrażowy debiut, Syn Szawła, miał premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes, gdzie otrzymał nagrodę Grand Prix. Niedługo potem, film otrzymał także Złotego Globa oraz Oscara za Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. Schyłek dnia to jego drugi film pełnometrażowy.

Filmografia

2007 – Türelem / With a Little Patience (krótki metraż)

2008 – The Counterpart (krótki metraż)

2010 – The Gentleman Takes His Leave (krótki metraż)

2015 – Syn Szawła / Saul fia / Son of Saul

2018 – Schyłek dnia / Napszállta / Sunset

Schyłek dnia

László Nemes

Twoja ocena 0/5