7,90 zł lub taniej w pakiecie

Zagubieni

Lost in Munich / Ztraceni v Mnichove
reż. Petr Zelenka
Czechy 2015 / 103’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

W swojej szalonej komedii Zelenka pokazuje, że historię pisze się nieustannie od nowa. Pełna absurdalnego humoru i ironicznego spojrzenia na rzeczywistość satyra na czeski kompleks nieuczestniczenia we własnej historii.

Pavel jest dziennikarzem przechodzącym kryzys wieku średniego. Szukając tematu do artykułu, trafia na nietypową konferencję prasową, na której mają zostać ujawnione sekrety niechlubnej konferencji monachijskiej. W 1938 roku doszło do spotkania Édouarda Daladiera, Nevilla Chamberlaina, Adolfa Hitlera i Benito Mussoliniego, na którym zadecydowano o losach Czechosłowacji – bez udziału Czechów. Przywódcy nie mieli jednak świadomości, że świadkiem ich potajemnych ustaleń była należąca do premiera Francji… papuga. Choć trudno w to uwierzyć, papuga nadal żyje i ma się dobrze. Do tego nie tylko doskonale zapamiętała kompromitujące rozmowy właściciela, ale również potrafi je powtórzyć. Pavel, pod wpływem impulsu, przeczuwając, że może to być medialna sensacja na skalę światową, wykrada papugę Daladiera, by wkrótce znaleźć się w sercu wielkiego politycznego skandalu.

Zagubieni aż proszą się o polską odpowiedź, która zmierzyłaby się z naszą własną historią.

Twórcy

reżyseria Petr Zelenka
scenariusz Petr Zelenka
zdjęcia Alexander Šurkala
montaż Vladimír Barák
muzyka Matouš Hejl
obsada Alena Doláková, Marcial Di Fonzo Bo, Jana Plodková, Stanislas Pierret
producent David Ondříček
produkcja Lucky Man Films
polski dystrybutor Gutek Film
język czeski, francuski

Petr Zelenka

Czeski dramaturg, scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny. We wczesnej młodości był basistą i tekściarzem punkowej grupy V noci. Pierwsze próby filmowe podejmował na przełomie lat 80. i 90. na Wydziale Filmowym i Telewizyjnym praskiej Akademii Sztuk Scenicznych. Po studiach pracował jako dramaturg studia filmowego Barrandov oraz realizował filmy dla czeskiej telewizji. Zadebiutował paradokumentem Mňága – Happy End – fikcyjną historią rzeczywiście istniejącego zespołu Mňága a Zdorp, wymykającego się spod kontroli wytwórni płytowej. Międzynarodowy rozgłos przynieśli mu pokazywani na festiwalach w Salonikach i Valladolid Guzikowcy, którzy zdobyli pięć Czeskich Lwów. Wielką popularność zyskał także zrealizowany na podstawie jego scenariusza film Samotni Davida Ondřička. Znany jest również jako twórca teatralny: dramat Opowieści o zwyczajnym szaleństwie wystawił w 2001 roku w praskim Teatrze Dejvicki (przetłumaczono go i grano m.in. w Anglii, Japonii, Polsce, Rosji, Serbii, na Węgrzech i Słowacji). Inna z jego sztuk, Oczyszczenie, napisana została dla Starego Teatru w Krakowie. Ponadto w scenerii opustoszałej fabryki w Nowej Hucie Zelenka nakręcił własną wersję Braci Karamazow. Reżysera wyróżnia czarny humor i nieskrępowana wyobraźnia oraz umiejętność celnego portretowania ludzi balansujących między przeciętnością a szaleństwem.

Filmografia

1996 Mňága - Happy End

1997 Guzikowcy / Knoflíkári / Buttoners

2002 Rok diabła / Rok ďábla / Year of the Devil

2008 Bracia Karamazow / Karamazovi / The Karamazovs

2015 Zagubieni / Ztraceni v Mnichově / Lost in Munich

Zagubieni

Petr Zelenka

Twoja ocena 0/5