7,90 zł lub taniej w pakiecie

Wędrówka na Zachód

Journey to the West / Xi You
reż. Tsai Ming-liang
Francja, Tajwan 2014 / 53’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Wędrówka na Zachód w reżyserii nagrodzonego Złotym Lwem w Wenecji Tsai Ming Lianga to głębokie, duchowe przeżycie: pogodne i radosne doświadczenie dla wszystkich, którzy ścigają się z czasem i żyją w wiecznym pośpiechu.

W świecie permanentnej pogoni, niepokoju i ataku zewsząd na nasze zmysły to wyciszenie pozwalające wejść w umysł medytującego i doświadczyć głębokiego spokoju i koncentracji. Tylko od nas zależy, jak głęboko się zanurzymy w otaczającej nas rzeczywistości. Wędrówka na Zachód to film, który wybudza z letargu permanentnej pogoni i niepokoju. Podczas światowej premiery podczas festiwalu w Berlinie film przyciągnął tłumy widzów i był oglądany w absolutnej koncentracji, pozwalając każdemu na unikalne doświadczenie: spotkanie z samym sobą.

Drobinki kurzu, wirujące w świetle słonecznym. Gwar ruchliwej ulicy. Szum morskich fal. Człowiek, który na coś czeka, samotnie paląc papierosa w pokoju. Dziecko, które, czymś zaintrygowane, zatrzymuje się na schodach w podziemnym przejściu. Mnich pogrążony w medytacji, idący przez miasto. Wszystko to dzieje się jednocześnie i obok siebie. Tylko od nas zależy, jak głęboko się zanurzymy w otaczającej nas rzeczywistości.

Twórcy

reżyseria Tsai Ming-liang
scenariusz Tsai Ming-liang
zdjęcia Antoine Héberlé
montaż Lei Shen Qing
muzyka Sébastien Mauro
obsada Lee Kang-sheng, Denis Lavant
producent Frédéric Bellaïche, Vincent Wang
produkcja House on Fire
polski dystrybutor Gutek Film

Tsai Ming-liang

Urodził się w 1957 roku w Kuching w Malezji. W latach 70. przeniósł się na Tajwan. W 1982 roku ukończył studia na kierunku film i dramat na Uniwersytecie Chińskim w Tajpej. Zdobywca Złotego Lwa na MFF w Wenecji za Niech żyje miłość w 1994 roku i Wielkiej Nagrody Jury za Bezpańskie psy w 2013. Znany z regularnej współpracy z aktorem Lee Kang-shengiem. Bohater nowohoryzontowej retrospektywy w roku 2009.

Wybrana filmografia

1994 Niech żyje miłość / Ai qing wan sui / Vive l'Amour

1997 Rzeka / He liu / The River

2003 Bu san / Good Bye, Dragon Inn

2009 Twarz / Visage / Face

2013 Bezpańskie psy / Jiao you / Stray Dogs

Wędrówka na Zachód

Tsai Ming-liang

Twoja ocena 0/5