7,90 zł lub taniej w pakiecie

W ułamku sekundy

In The Fade / Aus dem Nichts
reż. Fatih Akin
Niemcy, Francja 2017 / 101’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

U Akina pasjonujący dramat sądowy spotyka się z kinem psychologicznym, a reżyser nie waha się także stawiać prowokacyjnych pytań o to, jak Europa radzi sobie z kiełkującą w jej społeczeństwach ksenofobią i nienawiścią.

Bohaterka Kruger w tytułowym "ułamku sekundy" traci wszystko: męża (był Kurdem) i małego synka. Gdy sprawcy zamachu bombowego zostają ujęci, na jaw wychodzą rasistowskie motywy ataku. Aresztowanie pary młodych neonazistów nie łagodzi jednak bólu Katji i nie gasi potrzeby zemsty - szczególnie, że szanse na sprawiedliwy wyrok wydają się niewielkie.

Pierwszy niemieckojęzyczny film w dorobku Diane Kruger, urodzonej w Niemczech gwiazdy  Bękartów wojny Quentina Tarantino i Troi Wolfganga Petersena, przyniósł jej także pierwszą w karierze Złotą Palmę. Rezonujący napiętą atmosferą naszych czasów kryminał, nie tylko stawia w centrum gatunku kobietę, ale także z ofiary pozwala jej przedzierzgnąć się w mścicielkę. Mocne, aktualne kino.

nagrody

Cannes IFF 2017 – Best Actress

Twórcy

reżyseria Fatih Akin
scenariusz Fatih Akin, Hark Bohm
zdjęcia Rainer Klausmann
montaż Andrew Bird
muzyka Josh Homme
obsada Diane Kruger, Numan Acar, Ulrich Tukur, Johannes Krisch, Jessica McIntyre
producent Fatih Akin, Ann-Kristin Hofmann, Nurhan Sekerci-Porst, Herman Weigel, Mélita Toscan du Plantier, Alberto Fanni, Marie-Jeanne Pascal, Ardavan Safaee, Jérôme Seydoux, Sophie Seydoux, Flaminio Zadra
produkcja Bombero International, Macassar Productions
polski dystrybutor Gutek Film
język niemiecki

Fatih Akin

Urodzony w 1973 roku w Hamburgu niemiecki reżyser, producent, aktor, w rodzinie tureckich imigrantów. Studiował komunikację wizualną w hamburskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pełnometrażowy debiut Akina Szybko i bezboleśnie (1998) zdobył Złotego Lamparta w Locarno. Prestiżowe nagrody zdobywały także kolejne produkcje: Głową w mur otrzymał Złotego Niedźwiedzia w Berlinie (2004), zaś Na krawędzi nieba Złotą Palmę w Cannes za najlepszy scenariusz. W swoich filmach Akin często porusza temat emigracji, międzykulturowych konfliktów i etnicznych napięć.

Filmografia

1998 Szybko i bezboleśnie/Kurz und schmerzlos / Short Sharp Shock

2004 Głową w mur / Duvara karşı / Gegen die Wand/Head-On

2005 Życie jest muzyką / Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul

2007 Na krawędzi nieba / Auf der anderen Seite / The Edge of Heaven

2009 Soul Kitchen

2014 Rana / The Cut

2017 W ułamku sekundy / Aus dem Nichts / In The Fade

W ułamku sekundy

Fatih Akin

Twoja ocena 0/5