9,90 zł lub taniej w pakiecie

Toni Erdmann

reż. Maren Ade
Niemcy, Austria 2016 / 155’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią śmiertelnie poważną menadżerką a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem.

Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom z przeciętnego niemieckiego przedmieścia. Jego córka Ines, pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji, lubi mieć wszystko pod kontrolą. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.

Przewrotna, wzruszająca komedia o tym, co jest w życiu naprawdę ważne. Historia kobiety, która poświęciła wszystko dla pracy, ale będzie musiała przemyśleć wyznawane przez siebie wartości. Może to właśnie Toni Erdmann pomoże jej odkryć coś, czego nałogowa pracoholiczka nie była w stanie dostrzec?

Maren Ade stała się pierwszą kobietą w historii Europejskich Nagród Filmowych, której film zdobył główną nagrodę Akademii. Toni Erdmann był również nominowany do Oscara, Złotych Globów oraz Nagród BAFTA i Cezarów.

Twórcy

reżyseria Maren Ade
scenariusz Maren Ade
zdjęcia Patrick Orth
montaż Heike Parplies
obsada Peter Simonischek, Sandra Hüller, Michael Wittenborn
producent Maren Ade, Jonas Dornbach, Janine Jackowski, Michel Merkt
produkcja Komplizen Film, Coop99 Filmproduktion, KNM, MonkeyBoy, Südwestrundfunk (SWR), Westdeutscher Rundfunk (WDR)
polski dystrybutor Gutek Film
język niemiecki, angielski, rumuński

Toni Erdmann

Maren Ade

Twoja ocena 0/5