7.90 zł lub taniej w pakiecie

Skarb

The Treasure / Comoara
reż. Corneliu Porumboiu
Rumunia, Francja 2015 / 85’, polskie napisy
polskie napisy zobacz zwiastun

Czarna komedia, osobliwy przykład filmu przygodowego zrealizowanego w naturalistycznej estetyce nowego kina rumuńskiego.

33-letni Costi wiedzie z rodziną skromne, spokojne życie w mieście. Wieczorami czyta synkowi bajki na dobranoc. Ich ulubioną opowieścią jest historia Robin Hooda – chłopiec często wyobraża sobie ojca jako bohatera, który staje w obronie słabszych. Costi nie przeczuwa, że niebawem znajdzie się w sytuacji rodem z kart dziecięcej książki. Niespodziewanie odwiedza go sąsiad, prosi o pożyczenie niemałych pieniędzy. Gdy okazuje się to niemożliwe, gość opowiada historię skarbu zakopanego w ogrodzie koło wiejskiego domu jego dziadków. Mężczyzna decyduje się pomóc w poszukiwaniach domniemanej fortuny z nadzieją uczestniczenia w jej podziale.

Skarb sprawia wrażenie dokumentu, jest nakręcony w charakterystycznym stylu współczesnych rumuńskich reżyserów, którzy do perfekcji opanowali umiejętność opowiadania fascynujących historii za pomocą prostej formy. Na tym tle prezentuje się lekko i dowcipnie, celnie i bez znieczulenia punktując ludzkie ułomności.

Twórcy

reżyseria Corneliu Porumboiu
scenariusz Corneliu Porumboiu
zdjęcia Tudor Mircea
montaż Roxana Szel
dźwięk Sebastian Zsemlye, Alexandru Dragomir, Mirel Cristea, Thierry Delor
obsada Cuzin Toma, Adrian Purcarescu, Corneliu Cozmei, Cristina Toma, Nicodim Toma
producent Claudiu Boboc
produkcja 42 Km Film, Les Films du Worso, Rouge International, Le Pacte
właściciel praw Gutek Film
język rumuński
barwa kolor

Skarb

Corneliu Porumboiu

Twoja ocena 0/0