Porwanie Michela Houellebecqa

Kidnapping of Michel Houellebecq / L’enlèvement de Michel Houellebecq
reż. Guillaume Nicloux
Francja 2014 / 92’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

We wrześniu 2011 roku, w środku trasy promocyjnej swojej nowej książki Mapa i terytorium, jeden z najgłośniejszych współczesnych pisarzy zniknął.

Błyskawicznie pojawiły się plotki, że Michel Houellebecq, bo o nim mowa, został porwany przez UFO albo przez Al-Kaidę, którą mógł rozzłościć swoimi powieściami. Niektórzy poważnie się zmartwili, inni przyjęli te wiadomości z nieukrywaną radością. Film Porwanie Michela Houellebecqa pokazuje, jak było naprawdę.

Pewnego dnia trzech postawnych mężczyzn uwolniło pisarza od codziennego stresu, konieczności przebywania wśród łowców autografów, uciążliwego remontu mieszkania i zawiozło go do położonego na uboczu cywilizacji domku. W tej idylli pełnej umięśnionych osobników, starych samochodów i polskiej kiełbasy Houellebecq może spokojnie, pod warunkiem, że jest wino i papierosy, czekać, aż ktoś zapłaci za niego okup. Tylko kto ma to zrobić?

Twórcy

reżyseria Guillaume Nicloux
scenariusz Guillaume Nicloux
zdjęcia Christophe Offenstein
montaż Guy Lecorne
muzyka Olivier Do-Huu, Fanny Weinzaepflen
obsada Michel Houellebecq, Mathieu Nicourt, Maxime Lefrançois, Luc Schwarz
producent Sylvie Pialat
produkcja Les Films Du Worso
właściciel praw Gutek Film
język francuski

Guillaume Nicloux

Urodzony w 1966 roku w Melun francuski reżyser i aktor. Przez lata pracował w paryskim teatrze. Swój pierwszy krótki metraż L’Orage nakręcił w 1987 roku, a rok później debiutował w pełnym metrażu filmem La Piste aux étoiles. W 1990 roku zrealizował film Les Enfants volants, który był prezentowany na Berlinale. Przez ostatnich dziesięć lat pracuje jako wykładowca w paryskiej szkole wyższej La Fémis. Zajmuje się także pisaniem scenariuszy i innych form literackich.

Wybrana filmografia

1990 Les Enfants volants / The Flying Children

2001 Prywatne dochodzenie / Une Affaire privée / A Private Affair

2005 Kamienny krąg / Le Concile de pierre / The Stone Council

2010 Holiday

2012 La Religieuse / The Nun

Porwanie Michela Houellebecqa

Guillaume Nicloux

Twoja ocena 0/5