7,90 zł lub taniej w pakiecie

Manifesto

reż. Julian Rosefeldt
Niemcy 2016 / 94’, polskie napisy
polskie napisy zwiastun

Nagrodzona Oscarem Cate Blanchett wciela się w 13 różnych postaci – od wokalistki punkowego zespołu, przez gospodynię domową, wdowę, robotnicę, naukowca, aż po bezdomnego mężczyznę, aby zderzyć najbardziej radykalne idee XX wieku z otaczającą nas rzeczywistością.

Każda z postaci zagranych przez Blanchett wygłasza na ekranie fragmenty słynnych manifestów autorstwa pisarzy i reżyserów, malarzy i tancerzy, rzeźbiarzy i poetów, filozofów i architektów: von Triera, Marksa, Apollinaire’a, Malewicza i wielu, wielu innych. W swoich performance’ach Blanchett nie tylko demonstruje najwyższej próby aktorski kunszt, ale także wraz ze swoimi bohaterami testuje potęgę dwudziestowiecznych proroctw, które Julian Rosefeldt umieszcza w często zabawnych kontekstach. 

Zrealizowany przez wybitnego artystę wizualnego Juliana Rosefeldta Manifesto prezentowany był najpierw w galeriach jako rozpisana na trzynaście ekranów instalacja. Jako film rozpoczął drugie życie, udowadniając, że niektóre idee są jak odbezpieczony granat i stają się zarzewiem buntu. Inne wietrzeją i stają się śmieszne, a jeszcze inne mają uniwersalną moc wybudzania z letargu i wyostrzania spojrzenia na świat.

Twórcy

reżyseria Julian Rosefeldt
scenariusz Julian Rosefeldt
zdjęcia Christoph Krauss
montaż Bobby Good
dźwięk David Hilgers, Fabian Schmidt, Markus Stemler, Tschangis Chahrokh
obsada Cate Blanchett, Erika Bauer, Ruby Bustamante
producent Julian Rosefeldt
produkcja Bayerischer Rundfunk (BR), Ruhr Triennale, Schiwago Film
polski dystrybutor Gutek Film
język angielski

Julian Rosefeldt

Niemiecki reżyser filmowy i artysta wideo, mieszkający i tworzący w Berlinie, od 2001 roku profesor Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Swoje prace wystawiał w mueach i na festiwalach na całym świecie, niektóre z nich wchodzą w skład kolekcji renomowanych instytucji, m.in. berlińskiej Neue Nationalgalerie, londyńskiej Saatchi Gallery czy nowojorskiego Museum of Modern Art.

Filmografia

2002 Asylum (short)

2014 Deep Gold (short)

2015 The Creation

2016 Manifesto

Manifesto

Julian Rosefeldt

Twoja ocena 0/5